LITTLE ROCK — CLASS 7A GIRLS Fort Smith Northside vs.
Fort Smith Southside (5:15 p.m.)
NORTHSIDE LADY BEARS (26-4)
PROBABLE STARTERS
NAME HEIGHT CLASS
Jill Myers 5-5 Jr.
Olivia Hanson 6-0 Jr.
Brianna Jackson 5-7 Jr.
Bria Caldwell 5-7 Sr.
Kilah Cummings 5-9 Sr.
HEAD COACH Rickey Smith (474-97 in 19 years at Northside, 522-107 in 21 years overall).
KEY RESERVES Hailey Bunch, 5-6, Jr., Tiarra McDonald, 5-10, So., Courtney Flemming, 5-11, Sr.
STATE TOURNAMENT RESULTS Northside defeated Rogers, 61-44, in the quarterfinals and North Little Rock, 73-71, in overtime of the semifinals.
SOUTHSIDE LADY REBELS (22-8)
PROBABLE STARTERS
NAME HEIGHT CLASS
Callie White 5-7 Sr.
Emily Jones 5-9 Sr.
Lauren Fritsche 5-9 Sr.
Payton Hamilton 6-0 Sr.
Drew Jones 6-1 Jr.
HEAD COACH Sherry White (Nine years at Southside) KEY RESERVES Sarita Stegall, 5-7, So., Jordan Rainwater, 5-7, Jr., Whitney O’dell, 5-8, So.
STATE TOURNAMENT RESULTS Southside defeated Rogers Heritage, 59-58, in the first round, Little Rock Central, 61-55, in the quarterfinals and Springdale Har-Ber, 61-55, in the semifinals
CLASS 5A GIRLS
Paragould vs. Jacksonville (8:45 p.m.)
PARAGOULD LADY RAMS (24-4)
PROBABLE STARTERS
NAME HEIGHT CLASS
Carson Gill 5-4 Sr.
Rachel Dicus 5-8 Sr.
Sarah Dicus 5-8 Sr.
Savannah Walker 6-0 Sr.
Sydney Layrock 5-11 Jr.
HEAD COACH Jay Cook (90-53 in five years at Paragould).
KEY RESERVES Hailey Rogers, 5-8, Sr., Alexis Benson, 5-9, Jr., Abby Gibson, 5-6, So., Korie Bryant, 5-7, So.
STATE TOURNAMENT RESULTS Paragould defeated De Queen, 60-33, in the first round, Vilonia, 38-35, in the quarterfinals and Watson Chapel, 52-42, in the semifinals.
JACKSONVILLE LADY RED DEVILS (25-4)
PROBABLE STARTERS
NAME HEIGHT CLASS
Shakyla Hill 5-6 So.
Tiffany Smith 5-5 Jr.
Sacha Richardson 5-6 Jr.
Markela Bryles 5-8 Jr.
Jessica Jackson 6-2 Sr.
HEAD COACH Katrina Mimms (Seven years at Jacksonville) KEY RESERVES Antrice McCoy, 5-4, So., Keke Alcorn, 5-5, Jr., Ashli Evans, 5-5, Jr.
STATE TOURNAMENT RESULTS Jacksonville defeated Morrilton, 47-33, in the first round, Camden Fairview, 62-50, in the quarterfinals and Huntsville, 59-40, in the semifinals.
CLASS 5A BOYS
Alma vs. Jacksonville (7 p.m.)
ALMA AIREDALES (23-6)
PROBABLE STARTERS
NAME HEIGHT CLASS
Brock Widders 6-3 Sr.
Gage Jensen 6-3 Sr.
Brandon Candelaria 5-9 Sr.
Austin Lee 6-0 So.
Braxton Anderson 6-3 Jr.
HEAD COACH Stan Flenor (28 years at Alma).
KEY RESERVES Jake Folkerts, 6-4, So., Mason Wright, 6-2, Jr., Brennan Harris, 5-9, Jr.
STATE TOURNAMENT RESULTS Alma defeated Little Rock McClellan, 61-56, in the first round, Greene County Tech, 58-56, in the quarterfinals and Harrison, 67-56, in the semifinals.
JACKSONVILLE RED DEVILS (24-4)
PROBABLE STARTERS
NAME HEIGHT CLASS
Serqio Berkley 6-3 Jr.
Brandon Brockman 6-4 Sr.
Aaron Smith 6-1 Sr.
Keith Charleston 6-7 Sr.
Justin McCleary 6-2 Sr.
HEAD COACH Victor Joyner (150-63 in eight years at Jacksonville) KEY RESERVES Kahleeh Hart, 6-1, Sr., Kevin Richardson, 6-0, Sr., Kanaan Jackson, 6-4, Jr.
STATE TOURNAMENT RESULTS Jacksonville defeated Huntsville, 74-43, in the first round, Wynne, 62-37, in the quarterfinals, and Clarksville, 52-44, in the semifinals.
CLASS 3A BOYS
Harding Academy vs. Episcopal Collegiate (3:30 p.m.)
HARDING ACADEMY WILDCATS (27-6)
PROBABLE STARTERS
NAME HEIGHT CLASS
Will Francis 6-4 Sr.
Locke Adair 6-0 Sr.
Hunter Gentry 6-0 Sr.
Ronnie Smith 6-3 Sr.
Barrett Henderson 6-2 Sr.
HEAD COACH Brad Francis (Six years at Harding Academy).
KEY RESERVES Kyle Blickenstaff, 6-0, Jr. Hayden Mathews, 6-2, So., Mitchell Kirby, 6-0 Jr.
STATE TOURNAMENT RESULTS Harding Academy defeated Hoxie, 66-45, in the first round West Fork, 63-37, in the quarterfinals and Jes sieville, 55-44, in the semifinals.
EPISCOPAL COLLEGIATE WILDCATS (31-3)
PROBABLE STARTERS
NAME HEIGHT CLASS
Mahlon Martin 5-10 So.
Allie Freeman 5-8 Fr.
William Pollock 6-1 Jr.
Justin Gooseberry 6-2 So.
Jacob Rowell 6-0 Sr.
HEAD COACH Micah Marsh (56-13 in two years at Episcopal Collegiate) KEY RESERVES Cori Gooseberry, 6-2, So. Foster Pollock, 6-4, Sr.
STATE TOURNAMENT RESULTS Episcopal defeated Earle, 66-57, in the first round, Charles ton, 57-55, in the quarterfinals and McGehee 51-44, in the semifinals.
Sports, Pages 25 on 03/08/2013