Today's Paper Digital FAQ Obits Newsletters NWA Vaccine Information Covid Classroom Coronavirus NWA Screening Sites Virus Interactive Map Coronavirus FAQ Coronavirus newsletter signup Crime Razorback Sports Today's Photos Puzzles
ADVERTISEMENT

High school basketball regional pairings

by Erick Taylor | February 19, 2021 at 2:34 a.m.

HIGH SCHOOL BASKETBALL REGIONAL PAIRINGS

NOTE These matchups are set based on the cancellations of conference tournaments. Some seedings have yet to be determined.

4A-NORTH at Ozark

Boys

WEDNESDAY

Game 1 Farmington (1st-1) vs. Pottsville (4th-4), 1 p.m.

Game 2 Morrilton (1st-4) vs. 4th-1, TBD, 7 p.m.

THURSDAY

Game 3 Ozark (2nd-4) vs. 3rd-1, TBD, 1 p.m.

Game 4 Berryville vs. Dardanelle, 7 p.m.

Girls

WEDNESDAY

Game 1 Harrison (1st-1) vs. 4th-4, TBD, 10 a.m.

Game 2 Morrilton (1st-4) vs. 4th-1, TBD, 4 p.m.

THURSDAY

Game 3 Pottsville (2nd-4) vs. 3rd-1, TBD, 10 a.m.

Game 4 Pea Ridge (2nd-1) vs. 3rd-4 TBD, 4 p.m.

4A-EAST at Blytheville

Boys

WEDNESDAY

Game 1 1st-5, TBD vs. Valley View (4th-3), 1 p.m.

Game 2 Blytheville (1st-3) vs. 4th-5, TBD, 7 p.m.

THURSDAY

Game 3 Brookland (2nd-3) vs. 3rd-5, TBD, 1 p.m.

Game 4 2nd-5, TBD vs. Southside Batesville (3rd-3), 7 p.m.

Girls

WEDNESDAY

Game 1 1st-5, TBD vs. Pocahontas (4th-3), 10 a.m.

Game 2 Brookland (1st-3) vs. 4th-5, TBD, 4 p.m.

THURSDAY

Game 3 Valley View (2nd-3) vs. 3rd-5, TBD, 10 a.m.

Game 4 2nd-5, TBD vs. Southside Batesville (3rd-3), 4 p.m.

4A-SOUTH at Star City

Boys

WEDNESDAY

Game 1 1st-7, TBD vs. 4th-8, TBD, 1 p.m.

Game 2 1st-8, TBD vs. 4th-7, TBD, 7 p.m.

THURSDAY

Game 3 2nd-8, TBD vs. 3rd-7, TBD, 1 p.m.

Game 4 2nd-7, TBD vs. 3rd-8, TBD, 7 p.m.

Girls

WEDNESDAY

Game 1 1st-7, TBD vs. 4th-8, TBD, 10 a.m.

Game 2 1st-8 TBD vs. 4th-7, TBD, 4 p.m.

THURSDAY

Game 3 2nd-8, TBD vs. 3rd-7, TBD, 10 a.m.

Game 4 2nd-7, TBD vs. 3rd-8, TBD, 4 p.m.

3A-1 REGION 1 at Bergman

WEDNESDAY

Game 1 Bergman (1st-1) vs. Booneville (4th-4), 1 p.m.

Game 2 Waldron (1st-4) vs. Green Forest (4th-1), 7 p.m.

THURSDAY

Game 3 Cedarville (2nd-4) vs. Valley Springs (3rd-1), 1 p.m.

Game 4 Elkins (2nd-1) vs. Charleston (3rd-4), 7 p.m.

Girls

WEDNESDAY

Game 1 Bergman (1st-1) vs. Charleston (4th-4), 10 a.m.

Game 2 Danville (1st-4) vs. West Fork (4th-1), 4 p.m.

THURSDAY

Game 3 Cossatot River (2nd-4) vs. Elkins (3rd-1), 10 a.m.

Game 4 Valley Springs (2nd-1) vs. Cedarville (3rd-4), 4 p.m.

3A-REGION 2 at Manila

Boys

WEDNESDAY

Game 1 1st-2, TBD vs. Walnut Ridge (4th-3), 1 p.m.

Game 2 Osceola (1st-3) vs. 4th-2, TBD 7 p.m.

THURSDAY

Game 3 Manila (2nd-3) vs. 3rd-2, TBD 1 p.m.

Game 4 2nd-2, TBD vs. Corning (3rd-3), 7 p.m.

Girls

WEDNESDAY

Game 1 1st-2, TBD vs. Manila (4th-3), 10 a.m.

Game 2 Hoxie (1st-3) vs. 4th-2, TBD 4 p.m.

THURSDAY

Game 3 Walnut Ridge (2nd-3) vs. 3rd-2, TBD 10 a.m.

Game 4 2nd-2, TBD vs. Osceola (3rd-3), 4 p.m.

3A-REGION 3

at Cent. Ark. Christian

Boys

WEDNESDAY

Game 1 Central Ark. Christian (1st-6) vs. Atkins (4th-5), 4:30 p.m.

Game 2 Mayflower (1st-5) vs. Dollarway (4th-6) 7:30 p.m.

THURSDAY

Game 3 Baptist Prep (2nd-5) vs. Helena-West Helena (3rd-6), 4:30 p.m.

Game 4 Jacksonville Lighthouse (2nd-6) vs. Lamar (3rd-5), 7:30 p.m.

Girls

WEDNESDAY

Game 1 Central Ark. Christian (1st-6) vs. Lamar (4th-5), 4:30 p.m.

Game 2 Mayflower (1st-5) vs. DeWitt (4th-6), 7:30 p.m.

THURSDAY

Game 3 Dover (2nd-5) vs. Helena-West Helena (3rd-6), 4:30 p.m.

Game 4 Episcopal Collegiate (2nd-6) vs. Atkins (3rd-5), 7:30 p.m.

3A REGION 4 at Prescott

Boys

WEDNESDAY

Game 1 Prescott (1st-7) vs. 4th-8, TBD 1 p.m.

Game 2 Dumas (1st-8) vs. Centerpoint, (4th-7), 7 p.m.

THURSDAY

Game 3 McGehee (2nd-8) vs. Benton Harmony Grove (3rd-7) 1 p.m.

Game 4 Glen Rose (2nd-7) vs. 3rd-8, TBD 7 p.m.

Girls

WEDNESDAY

Game 1 Ashdown (1st-7) vs. 4th-8, TBD, 10 a.m.

Game 2 McGehee (1st-8) vs. Glen Rose (4th-7), 4 p.m.

THURSDAY

Game 3 Smackover (2nd-8) vs. Bismarck (3rd-7), 10 a.m.

Game 4 Centerpoint (2nd-7) vs. 3rd-8, TBD 4 p.m.

2A-CENTRAL REGION

at Melbourne

Boys

WEDNESDAY

Game 1 1st-5, TBD vs. Sloan-Hendrix (4th-2 ) 1 p.m.

Game 2 Melbourne (1st-2) vs. 4th-5, TBD 7 p.m.

THURSDAY

Game 3 White Co. Central (2nd-2) vs. 3rd-5, TBD 1 p.m.

Game 4 2nd-5, TBD vs. Tuckerman (3rd-2), 7 p.m.

Girls

WEDNESDAY

Game 1 1st-5, TBD vs. Cedar Ridge (4th-2), 10 a.m.

Game 2 Melbourne (1st-2) vs. 4th-5, TBD 4 p.m.

THURSDAY

Game 3 Salem (2nd-2) vs. 3rd-5, TBD 10 a.m.

Game 4 2nd-5, TBD vs. Tuckerman (3rd-2), TBD 4 p.m.

2A-NORTH REGION at Rector

Boys

WEDNESDAY

Game 1 Earle (1st-3) vs. England (4th-6) 1 p.m.

Game 2 Marianna (1st-6) vs. Riverside (4th-3) 7 p.m.

THURSDAY

Game 3 Barton (2nd-6) vs. Buffalo Island Central (3rd-3) ,1 p.m.

Game 4 Rector (2nd-3) vs. McCrory (3rd-6), 7 p.m.

Girls

WEDNESDAY

Game 1 Marmaduke (1st-3) vs. Carlisle (4th-6), 10 a.m.

Game 2 Des Arc (1st-6) vs. Earle (4th-3) 4 p.m.

THURSDAY

Game 3 England (2nd-6) vs. Riverside (3rd-3) 10 a.m.

Game 4 Rector (2nd-3) vs. McCrory (3rd-6) 4 p.m.

2A-SOUTH REGION

at Caddo Hills

Boys

WEDNESDAY

Game 1 1st-8, TBD vs. 4th-7, TBD 1 p.m.

Game 2 1st-7, TBD vs. 4th-8, TBD 7 p.m.

THURSDAY

Game 3 2nd-7, TBD vs. 3rd-8, TBD 1 p.m.

Game 4 2nd-8, TBD vs. 3rd-7, TBD 7 p.m.

Girls

WEDNESDAY

Game 1 1st-8, TBD vs. 4th-7, TBD, 10 a.m.

Game 2 1st-7, TBD vs. 4th-8, TBD 4 p.m.

THURSDAY

Game 3 2nd-7, TBD vs. 3rd-8, TBD 10 a.m.

Game 4 2nd-8, TBD vs. 3rd-7, TBD 4 p.m.

2A-WEST REGION

at Magazine

Boys

WEDNESDAY

Game 1 Mountainburg (1st-4) vs. 4th-1, TBD 1 p.m.

Game 2 1st-1, TBD vs. 4th-4, TBD 7 p.m.

THURSDAY

Game 3 2nd-1 TBD vs. 3rd-4, TBD 1 p.m.

Game 4 Acorn (2nd-4) vs. 3rd-1, TBD 7 p.m.

Girls

WEDNESDAY

Game 1 Acorn (1st-4) vs. 4th-1, TBD 10 a.m.

Game 2 1st-1 TBD vs. 4th-4, TBD 4 p.m.

ADVERTISEMENT

Sponsor Content