Today's Paper Obits Newsletters Home Style Crime Tweets After Morris Firing Hogs Turn to Familiar Interim Razorback Sports Today's Photos Puzzles
ADVERTISEMENT

The following are regional winners in various contests at the 2019 Arkansas State Fair.

Pageants

.Queen: first runner up and interview award, Kristen Sharp, Van Buren

Ms. Queen: first runner up, Tamsyn Simon, Harrison.

Miss Arkansas, Northwest Regional: Michaela Cooper, Harrison, Jeana Lovett, Waldron; and Kristen Sharp, Van Buren, interview award.

Northwest Regional, junior miss: Gracie Hilker, Harrison, interview award; Rose Kilpatrick, Prairie Grove; and Maile McDonald, Van Buren.

Northwest Regional, girls, age 12-13: third runner up, Chayse Anderson, Berryville.

Northwest Regional, teeny miss, 24 months: prettiest eyes, Kenzley Klatt, Green Forest.

Northwest Regional, toddler miss, 12-23 months: prettiest hair, Kynsli Dorey, Siloam Springs.

Livestock

Beef

Open Breeding Beef, Angus: reserve champion bull, Hailey Roye, Fayetteville.

Open Breeding Beef, shorthorn: grand champion bull, Ryan Lane, Siloam Spri

Open Breeding Beef, AOB Ameraob English: grand champion female, Lane Schluterman, Ozark.

Open Breeding Beef, shorthorn plus, grand champion female, Alexa Lane, Siloam Springs.

Commercial Heifers, reserve English: Hattie Moore, Harrison.

Junior Breeding Beef, Angus: reserve champion bull, Hailey Roye, Fayetteville; and grand champion female, Ava Thomason, Harrison.

Junior Breeding Beef, Hereford: grand champion female, Jill Emerson, Prairie Grove.

Junior Breeding Beef, shorthorn: grand champion female, Alexa Lane, Siloam Springs; and reserve champion female, Ryan Lane, Siloam Springs.

Junior Breeding Beef, Simmental: reserve champion female, Ryker Shofner, Huntsville.

Junior Breeding Beef, percentage Simmental: reserve champion female, Ryker Shofner, Huntsville.

Junior Dairy Cattle, Ayrshire: grand champion, Trey Hill, Fayetteville.

Junior Dairy Cattle, brown Swiss: grand champion, Sawyer Hill, Fayetteville.

Junior Dairy Cattle, Holstein, grand champion, Julie Griffin, Siloam Springs.

Junior Dairy Cattle, Jersey: grand champion, Eric Hill, Fayetteville; reserve champion, Julie Griffin, Siloam Springs.

Junior Dairy Cattle, milking shorthorn: reserve champion, Huntar Squires, Ozark.

Swine

Junior Breeding Swine, spotted: Cash Lowery, Cecil.

Junior Breeding Swine, AOB: champion, Joseph Rhoades, Waldron; reserve, Kamry Evans, Harrison.

Goats

Junior Dairy Goats, senior Alpine: Thane Stidham, Alma.

Junior Dairy Goats, junior Lamancha: Thane Stidham, Alma.

Junior Dairy Goats junior Oberhasli, grand champion and reserve champion, Sullivan Schaffer, Bella Vista.

Wether Dam Lamb, ewe yearling: reserve champion, Vallie Yancey, Huntsville.

Wether Dam Lamb, ewe lamb: reserve champion, Addison Harlow, Prairie Grove.

Sheep

Open Breeding Sheep, AOB meat: reserve champion ram, Lane Miller, Lamar.

Open Breeding Sheep, AOB wool: grand champion ram, Martha Elvira Smith Gomez, Decatur.

Open Breeding Sheep, white Dorper: grand champion and reserve champion ram, Hunter Stanfill, Siloam Springs; and grand champion ewe, Hunter Stanfill, Siloam Springs.

Open Breeding Sheep, Hampshire, grand champion ram, Vallie Yancey, Huntsville.

Open Breeding Sheep, Katahdin: grand champion ram, Ana Maqueda, Elkins

Open Breeding Sheep, Southdown: grand champion ram, Levi Weaver, West Fork; grand champion ewe, and Levi Weaver, West Fork

Junior Breeding Sheep, AOB wool: grand champion ewe, Emilio Smith Gomez, Decatur; grand champion ram, Martha Elvira Smith Gomez, Decatur.

Junior Breeding Sheep, white Dorper: grand champion ewe, reserve champion ewe, grand champion ram and reserve champion ram, Keelyn Seagraves, Siloam Springs.

Junior Breeding Sheep, Hampshire: grand champion and reserve champion ram, Vallie Yancey, Huntsville.

Skill-A-Thon

Junior: first, Vallie Yancey, Huntsville.

Intermediate: second, Caleb Mahan, Huntsville.

Sale of Champions

Market hog, Chloe Mabry, Fayetteville.

Market lamb, Addison Harlow, Prairie Grove.

Talent shows

Junior division, ages 10 - 15: vocal solo, grand champion, Kennedy Holland, Greenwood.

Northwest Regional Senior, ages 16-21: variety, Ridge Runner Cloggers, Green Forest/Jasper; dance solo, Kaitlyn Hutchinson, Springdale.

Northwest Regional Junior, ages 10-15: dance group, Shyanne Miller and Emily Miller, Ozark; dance solo, Marlee Cagle, Ozark; vocal solo, Kennedy Holland, Greenwood; vocal group, Marlee Cagle, Ozark.

Food

Senior Open Baking, bread: yeast white, winner, Faye Keller, Huntsville.

Senior Open Baking, cakes: carrot, winner, Faye Keller, Huntsville.

Senior Open Baking, pies: any fruit, winner, Sarah Bryant, Fayetteville

Senior Open Baking, pies: any cream, winner, Sarah Bryant, Fayetteville.

Senior Open Baking, pies, any nut, winner, Sarah Bryant, Fayetteville.

Senior Open Baking, pies, wild card, winner, Sarah Bryant, Fayetteville

NW News on 10/22/2019

Print Headline: Regional winners in Arkansas State Fair contests named

Sponsor Content

Comments

COMMENTS - It looks like you're using Internet Explorer, which isn't compatible with our commenting system. You can join the discussion by using another browser, like Firefox or Google Chrome.
It looks like you're using Microsoft Edge. Our commenting system is more compatible with Firefox and Google Chrome.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT