Today's Paper Obits Newsletters Home Style Crime Lewis the gold standard at Siloam NWA News Quiz Razorback Sports Today's Photos Puzzles
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Georgia Institute of Technology

The Georgia Institute of Technology presented degrees to approximately 3,800 undergraduate and graduate students during the Institute's 257th Commencement exercises on May 3-4 at the McCamish Pavilion.

Those receiving degrees included Kai Cui of Fayetteville, master of science in computer science; Jonathan Dennis of Siloam Springs, master of science in computer science; and Ting Yan of Fayetteville, master of science in computer science.

University of Iowa

Kiley Reid of Fayetteville and Danielle Frey of Eureka Springs were among the more than 4,800 undergraduate, graduate and professional students at the University of Iowa recently participatingin graduation ceremonies.

The UI's spring 2019 graduates had an average cumulative undergraduate grade point average of 3.16 on a 4.0 scale. In addition, 16 percent of the graduating class graduated with multiple majors and 355 undergraduates graduated with honors.

University of Iowa

Jacob Thompson, a University of Iowa student from Fayetteville studying in the College of Engineering, was named to the dean's list for the spring 2019 semester, with a grade point average of 3.50 or higher on 12 semester hours or more.

Iowa State University

Dylan Ray Soehner of Prairie Grove, Anna M. Fix of Bella Vista and Dylan Ray Soehner of Prairie Grove were named to the dean's list at Iowa State University for the spring semester, with a grade point average of at least 3.50 on a 4.00 scale while carrying a minimum of 12 credit hours of graded course work.

Clemson University

Charles Morriss Henry of Fayetteville, Mallory Johnson Keith of Rogers and Caroline Rose Long of Fayetteville have been named to the president's list at Clemson University (S.C.) for the spring 2019 semester, with a 4.0 (all As) grade-point average.

Molly Elizabeth Miller of Rogers has been named to the dean's list at Clemson University for the spring 2019 semester, with a grade-point average between 3.50 and 3.99 on a 4.0 scale.

Clarion University

Kris Burks of Eureka Springs graduated magna cum laude with a bachelor of science in liberal studies: library and information studies concentration during May commencement ceremonies at Clarion University of Pennsylvania.

University of Iowa

Kiley Reid of Fayetteville earned a master of fine arts in English, and Danielle Frey of Eureka Springs earned a bachelor of business administration in finance at the University of Iowa recently at graduation ceremonies.

University of San Diego

Caitlin Boyle of Rogers graduated from the University of San Diego on May 26, with a bachelor's degree in marketing and finance.

Southern Arkansas University

Students were honored with undergraduate and graduate degrees at Southern Arkansas University's Spring Commencement ceremonies on May 3.

Students from this area include:

Brandon Demello of Centerton graduated from the College of Science and Engineering with a bachelor of science degree majoring in computer gaming and animation design.

Emily Phillips of Elkins graduated Magna Cum Laude from the College of Science and Engineering with a bachelor of science degree majoring in wildlife biology and conservation.

Ryan Buech of Fayetteville graduated from the College of Science and Engineering with a bachelor of science degree majoring in computer gaming and animation design.

Walter Tyson of Fayetteville graduated from the Rankin College of Business with a master of business administration degree majoring in business administration.

Kelby Wiles of Fayetteville graduated from the Rankin College of Business with a master of business administration degree majoring in business administration.

William Underwood of Fort Smith graduated from the College of Education with a master of arts in teaching degree majoring in teacher education.

Ashley Cloud of Gravette graduated from the College of Education with a master of arts in teaching degree majoring in teacher education.

Emily Parker of Harrison graduated Summa Cum Laude from the College of Science and Engineering with a bachelor of science degree majoring in agriculture business.

Keeton Tennison of Harrison graduated Cum Laude from the College of Education with a bachelor of science degree majoring in exercise science.

Veronica Ramirez of Huntsville graduated Magna Cum Laude from the College of Liberal and Performing Arts with a bachelor of fine arts degree majoring in game, animation and simulation design.

Bailey Bottoms of Huntsville graduated Magna Cum Laude from the College of Education with a bachelor of science in education degree majoring in k-6 elementary education.

Caleigh Moyer of Lincoln graduated from the Rankin College of Business with a master of business administration degree majoring in supply chain management.

Elizabeth Hulsey of Rogers graduated from the College of Education with a master of arts in teaching degree majoring in teacher education.

Kristin Marlatt of Siloam Springs graduated from the College of Education with a master of arts in teaching degree majoring in teacher education.

Robert Watson II of Springdale graduated from the College of Education with a master of arts in teaching degree majoring in teacher education.

Clarke Henson of Van Buren graduated Magna Cum Laude from the College of Education with a bachelor of science degree majoring in human performance, recreation, and community service.

Rochester Community and Technical College

Randi Spicer of Charleston was among nearly 1000 students from Rochester Community and Technical College (Minn.) who made the dean's list for spring semester ending this past May, with a grade point average between 3.0 and 3.74.

University of Arkansas at Little Rock

Kyle Hooks of Bentonville is one of four University of Arkansas at Little Rock students who served as teaching assistants during two deep learning workshops provided by Dr. Mariofana Milanova, professor of computer science, who has joined NVIDIA's Deep Learning Institute University Ambassador Program.

Ambassadors are a select group of DLI-certified instructors committed to teach free instructor-led workshops at universities, academic conferences, and events exclusively for academic students, staff and researchers.

University of Missouri

Kamilla Sarvestani of Fayetteville has been awarded a Stamps Scholarship and will attend the University of Missouri beginning this fall. according to a Stamps Foundation news release.

Sarvestani, a 2019 Fayetteville High School graduate, plans to study political science.

Washburn University

Alisha Medlock of Fort Smith was named to Washburn University's (Topeka, Kan.) spring 2019 dean's list, with a semester grade point average of 3.4 to 3.99.

Arkansas Tech University

Alexia Martinez and Tabitha Addison of Bentonville, Lynnzie Hart of Centerton, Haley Taylor of Lowell and Kaylee Trejo of Rogers were among over 50 high school students representing 34 Arkansas communities who participated in the inaugural Arkansas Tech University First Generation Institute June 13-14.

Participants interacted with current ATU students, discovered the academic opportunities available at Arkansas Tech, experienced life as a college student, learned how to finance their education, toured the ATU campus and gained insight on becoming involved in campus life.

State Sen. Breanne Davis of Russellville was the closing speaker for the institute on Friday afternoon. She shared her personal story of persistence that allowed her to graduate from ATU, earn a position on the Russellville School Board at age 26 and be elected to the Arkansas State Senate at age 35.

Nineteen ATU students, each of whom also identify as first generation college students, served as facilitators for the high school students during their two-day visit to Arkansas Tech.

Local ATU student facilitators for the institute were Carter Howard of Harrison, Kyle Howley of Mansfield, Colton Little of Gentry, Anna Russell of Fort Smith, Tyler Schmidt of Mansfield, Shane Smith of Fort Smith and Lexi Wright of Clarksville.

A list of students from Arkansas State University who were awarded diplomas on the undergraduate and graduate levels during the 2019 spring commencement ceremony May 11 will be listed at nwaonline.com.

Arkansas State University

Arkansas State University has released the list of students who were awarded diplomas on the undergraduate and graduate levels during the 2019 spring commencement ceremony May 11 in the First National Bank Arena on campus.

There are 16 students who achieved a 4.00 GPA graduating summa cum laude, 96 with a GPA of 3.80-3.99 graduating magna cum laude, and 173 cum laude with a GPA of 3.60-3.79. A-State also recognized 34 students who graduated in University Honors and 56 students who graduated in Honors.

Bella Vista: Samantha Marie Bailey, Master of Science in Education, Curriculum and Instruction; Heather Leigh Crain, Bachelor of Science in Nursing, Nursing, Cum Laude; Bella Vista, Emily Anne Ensor, Master of Science in Education, Reading; Bella Vista, Leonard Edgar Neumann, Master of Science in Education, Special Education K-12; Bella Vista, Kelly R. Parker, Certificate Program, Building-Level Administration

Bentonville: Andrew Sears Ballard, Certificate Program, Special Education Director; Shannon Clay Bink, Master of Science in Education, Educational Leadership; Amanda Dawn Cook, Specialist in Education, Educational Leadership; Brittani Nicole Firsick, Specialist in Education, Psychology and Counseling; Adrienne Rebecca Gunter, Master of Science in Education, Educational Leadership; James Justin Harris, Master of Science, Sport Administration

Cave Springs: Jared Morgan Schoonover, Master of Science in Education, Educational Leadership

Centerton: Taylor J. Lewis, Master of Science in Education, Educational Leadership; Mary Lynne Webb, Specialist in Education, Educational Leadership

Gentry: Amanda Marie Ward, Master of Science in Education, Educational Leadership

Gravette: Kimberly Dawn Smith, Master of Science in Education, Educational Leadership

Lowell: Angela Morae Nhu, Master of Science in Education, Reading; Amanda Clair Wunderlich, Master of Science, Media Management

Pea Ridge: Celeste Dawn Vanaman, Master of Science in Education, Educational Leadership

Rogers: Nicholas C. Brill, Master of Science in Education, Educational Leadership; Lisa Siler Cassidy, Master of Science in Education, Special Education GTC; Lexy Alyse Hutchison, Master of Science in Education, Special Education K-12; Hope Laken Resor, Master of Science in Education, Reading; Shannon Gayle Resor, Master of Science in Education, Reading; Danilo H. Sandoval, Master of Science in Education, Special Education K-12; Kim Roger Ward, Bachelor of General Studies, General Studies

Siloam Springs: Joshua Z. Killian, Specialist in Education, Educational Leadership

Springdale: Katelyn Dianne Fetner, Specialist in Education, Educational Leadership

Harrison: Alexxandrea Kristian Carter, Bachelor of Science in Education, Elementary Education; Kali Laraine Carter, Bachelor of Science in Education, Mid-Level Education, Cum Laude; Savannah Dawn Edwards, Bachelor of Science, Mathematics; Shannon I. Popejoy, Bachelor of Science in Education, Mid-Level Education; Kamri M. Rogers, Bachelor of Science, Biological Sciences

Lead Hill: Tami Lea Richey, Specialist in Education, Educational Leadership

Berryville: Andrew Gregory Killingsworth, Master of Science in Education, Educational Leadership

Green Forest: Glenda Ann Ayers, Specialist in Education, Educational Leadership; Alonso Sinay, Bachelor of Science in Education, Mid-Level Education, Cum Laude

Holiday Island: Valarie Ann Standridge, Master of Science in Education, Curriculum and Instruction

Alma: Lucinda Faye McCabe, Certificate Program, Special Education Teacher; Sharon Ralynn Wilkinson, Specialist in Education, Educational Leadership

Cedarville: Melinda Dawn Smith, Master of Science in Education, Reading

Mulberry: Joni Kay Wilbanks, Specialist in Education, Educational Leadership

Natural Dam: Cassandra Lynn Schumacher, Master of Science in Education, Special Education K-12

Van Buren: Drew Robert Deffenbaugh, Master of Science in Education, Educational Leadership; Dana K. Goodman, Master of Science in Education, Educational Leadership; Sherry Lynn Lipe, Master of Science in Education, Reading

Ozark: John Michael Elms, Specialist in Education, Educational Leadership; DeAnna Grace Skaggs, Specialist in Education, Educational Leadership; Tammy King Stevens, Master of Science in Education, Reading

Ratcliff: Haley Elizabeth Shaw, Master of Science in Education, Educational Leadership

Booneville: Megan Nicole Davis, Associate of Arts, A.A. En Route; Kimberly Diane Redding, Master of Science in Education, Special Education K-12

Magazine: Brenden Levi Scott, Bachelor of Science in Nursing, Nursing, Cum Laude, Honors Program

New Blaine: Kennady Rhea Kremers, Bachelor of Science, Communication Disorders, Magna Cum Laude

Paris: Aaron Jerl Chastain, Master of Science in Education, Educational Leadership; Benjamin Charles Schmalz, Specialist in Education, Educational Leadership

Scranton: Sadra M. Siebenmorgen, Doctor of Physical Therapy, Physical Therapy

Huntsville: Matthew Blake Ferguson, Master of Science in Education, Educational Leadership

Fort Smith: Gunnar Z. Etzkorn, Bachelor of Science in Mechanical Engineering, Mechanical Engineering, Magna Cum Laude

Sebastian, Fort Smith, Kaitlin Ann Gramlich, Bachelor of Arts, English; Stephanie Jill Grinder, Master of Science in Education, Special Education K-12; Christopher E. Turner, Certificate Program, Special Education Teacher; Brittney Dawn Wilbanks, Master of Science, Early Childhood Services

Greenwood: Brooke Nicole Selby, Associate of Arts, A.A. En Route

Hackett: Kelsey Rhiannon Dickerson, Bachelor of Science in Nursing, Nursing, Cum Laude

Lavaca: Michael S. McKnight, Master of Science in Education, Educational Leadership; Shannon Lynn Todaro, Certificate Program, Building-Level Administration

Elkins: Sherri Denise Tobey Buckner, Master of Science in Education, Education Theory and Practice; Tonyia Sue Tannehill, Associate of Arts, A.A. En Route

Fayetteville: Brigette L. Clement, Master of Public Administration, Public Administration; Matthew Brian Cole, Bachelor of Science, Marketing; Shelley Renee England, Master of Science in Education, Curriculum and Instruction; Paige Louise Erwin, Bachelor of Arts, Sociology; Marleah Ashton Hannaford, Specialist in Education, Educational Leadership; Marian Elizabeth Hendrickson, Certificate Program, Gifted, Talented, and Creative Teaching; Jared Tom James, Master of Science in Education, Educational Leadership; Robert T. Lee, Certificate Program, Gifted, Talented, and Creative Teaching; Ashley Louise Marcum, Specialist in Education, Educational Leadership; Joel Patton, Master of Business Administration, Business Administration; Nicolas Kenner Peavy, Master of Science in Education, Special Education K-12; Tyler David Rooks, Bachelor of Science, Interdisciplinary Studies; Laura Katherine Smith, Certificate Program, Special Education Teacher; Bobbie Megan Sullivan, Master of Science in Education, Special Education K-12; Kayla L. White, Master of Science in Education, Educational Leadership; Clarice Whitmore, Associate of Arts, A.A. En Route

Prairie Grove: Katherine E. Baumbach, Associate of Applied Science, Physical Therapist Assistant

Springdale: Dawn Buchanan, Specialist in Education, Educational Leadership; Casey Lane Cole, Specialist in Education, Psychology and Counseling; Cynthia Kay Foster, Certificate Program, Special Education Teacher; Jason Alexander George, Specialist in Education, Educational Leadership; Cy Michael Mason, Master of Science in Education, Curriculum and Instruction; Sharyn Annette O'Hearn, Specialist in Education, Educational Leadership

NAN Our Town on 07/11/2019

Print Headline: School news

Sponsor Content

Comments

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT