Today's Paper Obits Newsletters Home Style Crime Hogs Beat No. 1 Natural Growth Back in Wetland Razorback Sports Today's Photos Puzzles
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

The University of Central Arkansas has selected 75 incoming first-year students as Honors Scholars and 30 incoming first-year students as University Scholars for the fall semester.

The students entering the UCA Norbert O. Schedler Honors College in Conway have an average high school grade-point average above 4.0 and an average ACT college-entrance exam score of 29.

The incoming Honors College class includes 68 students from Arkansas and seven students from out of state. Some of them -- about a quarter of the group -- are the first in their families to go to college.

The University Scholars class includes 26 students from 23 Arkansas cities and four students from out of state.

University Scholars, which is in its second year, is an honors program that operates alongside the 37-year-old Norbert O. Schedler Honors College.

UCA received nearly 900 applicants for the two scholars programs. Candidates were considered based on academic performance, service and leadership potential.

The names and hometowns of each student, followed by their high school name, are as follows:

HONORS SCHOLARS

• Joanna Arechiga, Hope, Hope High School.

• Katelyn Baldridge, Paragould, Greene County Tech High School.

• Conner Barnes, Jonesboro, Nettleton High School.

• RoJon Barnett, Little Rock, Parkview Arts and Science Magnet High School.

• Hannah Barry, Washington, home-schooled.

• Jordan Bowen, Queen City, Texas, Queen City High School.

• Aislinn Camden, Little Rock, eStem High Public Charter School.

• Aaron Conrad, Benton, Benton High School.

• Ro'Kevia Cooper, Little Rock, Parkview Arts and Science Magnet High School.

• Montana Cramer, Malvern, Lakeside High School.

• Thomas Crook, Mountainburg, Alma High School.

• Caden Darby, Bentonville, Life Way Christian School.

• Macy Dillard, Yellville, Norfork High School.

• Reed Dodson, Queen City, Texas, Queen City High School.

• Noor El-Houri, Sherwood, Parkview Arts and Science Magnet High School.

• Laura Fiser, Little Rock, Little Rock Christian Academy,

• Brianna Frawley, Fort Smith, Southside High School.

• Collin Gallimore, Hot Springs, Christian Ministries Academy in Hot Springs Village.

• Thomas Gray, Springdale, Springdale High School.

• Charlotte Guevara, Bryant, Bryant High School.

• Ashley Hansen, Bella Vista, Pea Ridge High School.

• Andrew Hill, Searcy, Riverview High School.

• Kaela Hodge, White Hall, White Hall High School.

• Haydyn Hudnall, Mayflower, Mayflower High School.

• Zachary Humphrey, Alpena, Alpena High School.

• Sir Elias "Phoenix" Hylton, Greenbrier, Greenbrier High School.

• Erin James, Bryant, Bryant High School.

• Kobe Johnson, Benton, Benton High School.

• Sydney Kellybrew, Conway, Conway High School.

• Shannon Langston, Blytheville, Blytheville High School.

• Kyle Lee, Little Rock, Little Rock Christian Academy.

• Levi Lewis, Beebe, Beebe High School.

• Emma Lowry, Cabot, Cabot High School.

• Hannah Malone, Sherwood, Sylvan Hills High School.

• Shelby Morris, McAlester, Okla.; Savanna High School.

• Serenity Morrison, Timbo, Timbo High School.

• Archer Murray, Conway, Conway High School.

• Keyvonnie Nelson, Magnolia, Magnolia High School.

• Vivian Norris, Fayetteville, Fayetteville High School.

• Brenda Onyekweli, Little Rock, Parkview Arts and Science Magnet High School.

• Kassity Pace, Ward, Cabot High School.

• Jan Antoinette Paneda, Little Rock, LISA Academy.

• Kathryn Pearson, Fort Smith, Northside High School.

• Mikelle Porter, Van Buren, Van Buren High School.

• Benjamin Prange, Fenton, Mo., Rockwood Summit High School.

• Ashton Rappold, Vilonia, Vilonia High School.

• Abby Rich, Sherwood, Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts.

• Kayla Roat, Bentonville, Bentonville High School.

• Grace Robertson, Hot Springs, Jessieville High School.

• Jon Rowe, Hot Springs, Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts.

• Jennifer Self, Bentonville, Arkansas Arts Academy High School.

• Allison Shook, Rogers, Rogers Heritage High School.

• Lauren Sights, Greenwood, Greenwood High School.

• Lola Simmons, Little Rock, Little Rock Central High School.

• Allison Snodgrass, Cabot, Cabot High School.

• Briawna Stigall, Mayflower, Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts.

• Julian Stobaugh, Little Rock, Arkansas School for Mathematics, Science, and the Arts.

• Gabrielle Thurman, Pottsville, Pottsville High School.

• Peyton Tolliver, Columbia, Mo.; Muriel Williams Battle High School.

• Jackson Torregrossa, Lakeland, Tenn.; Arlington High School.

• Cameron Triplett, Fort Smith, Northside High School.

• Terry Uhm, Fort Smith, Southside High School.

• Delaney Van Wilpe, Rogers, Rogers Heritage High School.

• Shannon Varner, Maumelle, Arkansas School for the Deaf.

• Nicole Vincent, Cabot, Cabot High School.

• Noah Walker, Hackett, Greenwood High School.

• Brynn Ward, Conway, Conway High School.

• Ethan Ward, Sulphur Rock, Cedar Ridge High School.

• Audra Watts, Beebe, home-schooled.

• McKennah West, Ratcliff, Ozark High School.

• Margaret Wetzel, Hudson, Ill.; Normal Community West High School.

• Makenzie White, Fayetteville, Har-Ber High School.

• Sarah Withers, Berryville, Berryville High School.

• Kilah Wolcott, Roland, Joe T. Robinson High School.

• Kedran Young, Little Rock, Benton High School.

UNIVERSITY SCHOLARS

• Kylea Andrews, Horseshoe Bend, Salem High School.

• Conner Carraher, McKinney Texas, McKinney High School.

• Jamie Chen, Star City, Star City High School.

• Shelby Coats, Greenbrier, Greenbrier High School.

• Lilly Daugherty, Wilmar, Star City High School.

• Harrison David, Rogers, Rogers Heritage High School.

• Lanee Dixon, Hot Springs, Fountain Lake Charter High School.

• Harrison Downs, Bryant, Bryant High School.

• Samuel Duvall, Havana, Magazine High School.

• Andrew Epping, Flower Mound, Texas, Flower Mound High School.

• Sian Fox, Bentonville, Bentonville West High School.

• Ashlyn Grandy, Pine Bluff, White Hall High School.

• Evelyn Griffith, Roland, Pulaski Academy.

• Haylee Hawbaker, Siloam Springs, Siloam Springs High School.

• Garrett Jackson, Maumelle, LISA Academy West High School.

• Autumn Kennedy, Springdale, Shiloh Christian School.

• Hayley Knowles, Bryant, Bryant High School.

• Emily Luffman, Ravenden Springs, Sloan-Hendrix High School in Imboden.

• Cathryn Nosal, North Little Rock, Mount Saint Mary Academy.

• Joshua Osborne, Dover, Tenn., Stewart County High School.

• Emily Pearson, Beebe, Beebe High School.

• Delwin Portillo, Berryville, Berryville High School.

• Stella Radke, Ozark, Ozark High School.

• Lesly Reyes, Little Rock, LISA Academy.

• Sarah Rogers, Alexander, Bryant High School.

• Celeste Smedley, Little Rock, Pulaski Academy.

• Madelyn Smith, Bartlett, Tenn.; Arlington High School.

• Cameron Steed, Russellville, Russellville High School.

• William Ward, Conway, Conway High School.

• James Youngs, Rogers, Rogers Heritage High School.

Metro on 08/19/2019

Print Headline: 105 students entering UCA's scholars programs

Sponsor Content

Comments

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT