Today's Paper Obits Newsletters Outdoors Crime A presidential checklist Razorback Sports Today's Photos Puzzles
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

University of Arkansas at Fort Smith

Top students from 42 academic programs at the University of Arkansas at Fort Smith were given accolades for their work when they received Academic Excellence Awards from the university. Award recipients were nominated by UAFS faculty members.

Recipients of this year's awards and their fields of study are:

Alma: Kailey Anderson, Information Technology; Nichole Dapson, English with Teacher Licensure 7-12; Rebekkah Hodges, Chemistry; Zachery Teague, Electrical Engineering Technology; Molly Tennison, Theatre.

Altus: Serena Her, International Business.

Charleston: Hannah Caroline Hayes, Nursing; Constance Helton, Computer Graphic Technology; Christian Taggart, Finance; Levi Young, Animation Technology.

Clarksville: Layton Pruett, Elementary Education K-6.

Elkins: Andrea Wilson, Dental Hygiene.

Fayetteville: Morgan Strong, Imaging Sciences.

Fort Smith: Lissa Brooks, English; Heather Cotner, Legal Studies; Thalita Da Silva, Media Communication; Chasse Daniels, Business Administration; Brittany Fox, Mathematics; Bailey Hanf, Surgical Technology; Angie Navarro Castillo, Mathematics with Teacher Licensure 7-12; Dylon Scheele-Martinez, Psychology; Michelle Schmitz, Middle Childhood Education 4-8; Julia Sexton, Graphic Design; Noah Spear, Mechanical Engineering; Deanna Thompson, Workforce Leadership; Courtney Yandell, Radiography; Viktoria Yilmaz, Criminal Justice.

Gentry: Justin Hazard, Music Education -- Instrumental.

Greenwood: Damon Lee, Organizational Leadership; and Vincent Scott, History.

Huntington: Crystal Seratt, Office Management Technology.

Natural Dam: Brandon Newton, Rhetoric and Writing.

Ozark: Marlleneh Zamorano, Spanish with Teacher Licensure K-12.

Van Buren: Melinda Lee Colvin, Healthcare Administration; Rhett Kelley, Electronics Technology; Jessica Medeiros, Studio Art; Racheal Simpson, History with Social Studies Teacher Licensure 7-12; Maria Valente, Marketing.

Northwest Arkansas Community College

Northwest Arkansas Community College recently recognized 255 high school students as Rising Scholars for having excelled in college classes at NWACC.

High school students can take NWACC classes on the NWACC campus, through the Early College Experience program, or through the Northwest Technical Institute Secondary Career Center. To receive the award, graduating high school seniors must be enrolled in or have completed at least 12 college credit hours while maintaining a 3.00 or higher NWACC grade point average.

NWACC recognized 255 students as NWACC Rising Scholars in spring 2018:

Bentonville High School: Nicole Berry, Hailey Brown, Mekenzie Campbell, Dalton Dale, Cara Ebersole, Cade Elliott, Whitney Haak, Ashton Hicks, Rhianydd Hylton, Lance Langel, Neal Loveland, Kaylie Mahar, Whitney McLeland, Andrew Menna, Kayla Reynolds, Annabelle Riley, Chandler Shewmaker, Kevin Stamile, Jackson Willbanks, Melissa Wise

Bentonville West High School: Braden Bryant, Jeremy Chambliss, Cole DeWitt, Isaac Guzman, Andrew Menna, Tyler Moler, Hailey Tedder, Chloe Umdenstock, Landon Wilkins

Elkins High School: Jackie Hughes, Justin Lewis, LaiLayah Rota, Brooklynn Schuman

Farmington High School: Jaine Amerine, Carley Antwine, Madalynn Bradley, Maria Cervantes Aldape, Sicily Gambino, Trinity Gonzales, Jacob Gray, Tatum Holt, Madison Hurley, Camry Journagan, Chloe Keeling, Conner Kersey, Savannah Kilgore, Bailee King, Emily Lannutti, Morgan Matthews, Kera McCain, Jake Phillips, Saylor Sisemore, Jake Taylor, Tyler Thomas

Fayetteville High School: Alysa Busteed, Sara Gardner, Kaitlin Hall, Ana Ibarra, Clara Mathis, Caroline McCone, Aaron Miller-Simpson, Reed Ostner, Alexis Scott, Collin Whitehead

Gentry High School: Kya DeZurik, Lauren Fowler, Tomas Gomez, Haley Hays, Alexia Lo, Karadie Ory, Vince Rajsombath, Ashlyn Riggs, Lynzey Sikes, Mia Still, Daniel Thao

Gravette High School: Jaklyn Chalk, Carlie Ericson, Katie Garrett, Hailee Gerner, Samuel Harrington, Sydney King, Skyler Madl, Isaac Moss, Nicholas Oaks, Cori Overstreet, Bryce Romine, Ashton Smith, William Thomason

Greenland High School: Alexis Albin, Austin Anderson, Madison Fontenot, Chase Glander, Ellison Hill, Terissa King

Har-Ber High School: Logan Geary, Megan Guthrie, Kade Keith, Jackson Lisle, Thomas Mims, Belen Paneda, Parker Willis

Heritage High School: Jenna Aguilar, Kyle Bowman, Katelyn Brown, Alyssa Caldwell, Casey Castoe, Parker Combs, Ivan Delgado, Sydney Golding, Alicia Hudson, Matthew Manuel, Isabella Meneses-Furuseth, Emily Orozco, Diego Salas, Sidney Smith, Lance Ward, Holly Ward

Home-School Students: Aaron Allbright, Luke Blackketter, Cole Blush, Kyler Broach, Morgan Brunner, Julia-Kate Davis, Matthew Doles, Matthew Fakult, Joshua Fifer, Holly Horton, Genevieve Jackson, Joshua Lemire, Jacob Mantey, Olivia Martin, Audrey Maxwell, Cole Miller, Dawson Nixon, Katherine Pauls, Taylor Seay, Trinity Strecker, Glendon VanSandt, Michel Vasquez, Sarah Wilkerson

Life Way Christian: Taylor Austin, Tayden Barretto, Brynn Elliott, Dalton Gray, Charles Hopton, Kaitlyn Terry, Christina Varghese, Juliana Varghese

Lincoln High School: Nathaniel Ayers, Dylan Dye, Yue Lee, Brance Sugg

New Tech High School: Samantha Alderson, Milo Barnes, Aubrey Chesser, Addison Columbus, Alyssa Diaz, German Flores, Judith Garduno, Garrett Glynn, Justus Houchins, Julian Kim, Scott Mathews, Adrian Munoz, Brett Roberts, Katherine Rodriguez, Zachary Smith, David Talbot, Alejandra Torres, Nicole Vasquez, Ruby Vega, Payton Wells

Pea Ridge Manufacturing and Business Academy: Colby Creech, Kenneth Dorsey, Lexie Garrett, Trevor Helton, Catherine Hooten, Bo Navarre, Naedrec Nichols, Kobe Rose, Ryan Sheppard, Royce Slack, Jackson Tillman, Megan Tuszynski, Hunter White,

Pea Ridge Public School: Brett Kirby

PRISM Education Center: Sofia Hathaway, Willow Newcomb, Mallorie Spielmaker

Rogers High School: Margarita Aldape, Esmeralda Almaras Mora, Jennifer Avila, Megan Beard, Caitlyn Bellew, Chance Booher, Olivia Breazeale, Madalyn Callison, Tanner Dake, Aidan Dunn, Jadyn Heinle, Allyn Hensley, Rita Claire Kupers, Shalee Marler, Damon Miller, Dominic Moulin, Megan Pendley, Natalie Price, Jared Sample, Jordan Schmitt, Payton Smith, Charles Whitten

Shiloh Christian High School: Sterling Anders, Joel Beale, Cazia Brown, Gregory Bryant, Michael Connolly, Juliana Cottrell, Garrett Covington, Madilyn Eads, Paige Fett, Emelie Fincher, Conor Germann, Alexander Harmon, Karli Haws, Jackson Hutchinson, Darian Johnson, Faith Lee, Caroline Long, Spencer Loper, Andrew McGee, Haden Mounce, Reagan Neal, Jake Nelson, Isabella Ney, Andrew Osborne, Alyssa Price, Rachel Reindl, Laina Suarez, Mattie Thompson, Tyler Tollett, Seth Turpin, Georgia Walker

Siloam Springs High School: Caleb Ellis, MacKenzie Hutto, Emily McClelland

Springdale High School: Fernando Araujo, Amelia Catanzaro, Alexandria Hayward, Mason Hutchins, Olivia James, Michael Peters, Leonardo Polanco, Elizabeth Recinos, James-Felix Reed, Kameron Thompson

NWACC also recognizes area high schools for their commitment to offering students concurrent enrollment opportunities. To be recognized as an Early College Experience School, 10 percent or more of the students participating in the NWACC Early College Experience program must be recognized as NWACC Rising Scholars. High schools recognized in May 2018 were Bentonville High School, Bentonville West High School, Elkins High School, Farmington High School, Fayetteville High School, Gentry High School, Gravette High School, Greenland High School, Heritage High School, Lifeway Christian, Lincoln High School, New Tech High School, Pea Ridge Manufacturing and Business Academy, PRISM Education Center, Rogers High School, Shiloh Christian High School, and Springdale High School.

NAN Our Town on 05/24/2018

Print Headline: Student honors

Sponsor Content

Comments

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT