Today's Paper Obits Crime Today's Photos Movie Style ON FILM: And the Oscar goes to ... GARY SMITH: Winter is no cupcake Puzzles
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

POCAHONTAS -- The Pea Ridge girls track and field team ran away with its first Class 4A state championship Tuesday at Wear Schoonover Stadium.

Pea Ridge outpointed Crossett 106-53.

Class 4A results

At Pocahontas High School

BOYS

TEAM RESULTS 1. Crossett, 70; 2. Nashville, 65.50; 3. Pea Ridge, 65; 4. Ashdown, 63.50; 5. Heber Springs, 53; 6. Cave City, 43; 7. Gentry, 35; 8. Waldron, 29; 9. Helena-West Helena, 25; 9. Pocahontas, 25

100 1. JaQuan Dunaway, Heber Springs, 11.10; 2. DeAndre Webb, Crossett, 11.30; 3. Dondre Spears, Riverview, 11.31

200 1. JaQuan Dunaway, Heber Springs, 22.37; 2. Michael Thompson, Crossett, 22.91; 3. Cooper Elliot, Pea Ridge, 22.99

400 1. Joe Schroeder, Shiloh Christian, 50.04; 2. Connor Escajeda, Pea Ridge, 50.85; 3. Jordan Witcher, Pea Ridge, 51.12

800 1. Kendall Townsley, Cave City, 2:05.49; 2. Shaed Cates, Pea Ridge, 2:06.25; 3. Devin Adams, Mena, 2:06.94

1,600 1. Parker Ables, Heber Springs, 4:35.18; 2. Kendall Townsley, Cave City, 4:41.20; 3. Luke Walling, Cave City, 4:46.08

3,200 1. Parker Ables, Heber Springs, 10:01.98; 2. Luke Walling, Cave City, 10:08.70; 3. Kylaun Anderson, Helena-West Helena, 10:40.41

110 HURDLES 1. Tre Green, Ashdown, 15.31; 2. Jordan White, Nashville, 15.37; 3. Quincy Johnson, Joe T. Robinson, 15.97

300 HURDLES 1. Brian Lemm, Pocahontas, 40.47; 2. Ahman Johnson, Fountain Lake, 41.13; 3. Cole Huddleston, Waldron, 41.54

400 RELAY 1. Riverview, 42.85; 2. Crossett, 43.34; 3. Ashdown, 43.94

1,600 RELAY 1. Pea Ridge (Cooper Elliot, Shaed Cates, Jordan Witcher, Connor Escajeda), 3:29.48; 2. Crossett, 3:29.80; 3. Ashdown, 3:34.64

3,200 RELAY 1. Cave City (Caleb Canderson, Luke Walling, Marcus Rudick, Kendall Townsley), 8:35.01; 2. Shiloh Christian, 8:39.19; 3. Heber Springs, 8:40.18 DISCUS 1. Mason Clark, Gentry, 155-6; 2. Camron Russell, Monticello, 138-0; 3. Kerlose Ruzek, Gentry, 135-7

HIGH JUMP 1. Ty Basiliere, Nashville, 6-3; 2. Freddie Charleston, Crossett, 6-2; 3. Anthony Nelson, Ash-down, 6-0

LONG JUMP 1. Quincy Johnson, Joe T. Robinson, 21-10.25; 2. Kalob Carpenter, Nashville, 20-7.75; 3. Jovonn Watson, Crossett, 20-6.50

POLE VAULT 1. Kalob Carpenter, Nashville, 12-10; 2. Cole Huddleston, Waldron, 12-6; 3. Zach Woods, Pea Ridge, 12-2

SHOT PUT 1. Mason Clark, Gentry, 55-1; 2. Chris French, Ashdown, 53-10; 3. Aidan Patton, Gravette, 47-5

TRIPLE JUMP 1. Tre Green, Ashdown, 43-1.50; 2. Mason Ford, Waldron, 43-0.50; 3. Ahman Johnson, Fountain Lake, 42-3

GIRLS

TEAM RESULTS 1. Pea Ridge, 106; 2. Crossett, 53; 3. Ashdown, 50; 4. Pocahontas, 49.50; 5. Hamburg, 38; 6. Joe T. Robinson, 34; 7. Gravette, 29; 8. Ozark, 28; 9. Gosnell, 26; 10. Waldron, 25

100 1. Tiana Wilson, Hamburg, 11.90; 2. Z’Kiah Kuykendall, Gosnell, 12.23; 3. Jasmine Gordon, Arkadelphia, 12.38

200 1. Tiana Wilson, Hamburg, 24.60; 2. Z’Kiah Kuykendall, Gosnell, 25.12; 3. Jasmine Gordon, Arkadelphia, 26.36

400 1. Tiana Wilson, Hamburg, 58.74; 2. Adelina Means, Pea Ridge, 1:02.75; 3. Charity Watkins, Crossett, 1:03.70

800 1. Kennedy Timmerman, Ozark, 2:24.22; 2. Skylar Campbell, Pottsville, 2:27.10; 3. Sally Bird, Gravette, 2:31.19

1,600 1. Kennedy Timmerman, Ozark, 5:26.84; 2. Alli Johnson, Central Arkansas Christian, 5:27.84; 3. Kendall Hays, West Fork, 5:33.54

3,200 1. Bekah Bostian, Prairie Grove, 12:04.55; 2. Kendall Hays, West Fork, 12:16.87; 3. Maddie Anders, Star City, 12:24.30

100 HURDLES 1. Blakelee Winn, Pea Ridge, 15.69; 2. Mariah Austin, Monticello, 15.72; 3. Natalie Toney, Pocahontas, 16.46

300 HURDLES 1. Blakelee Winn, Pea Ridge, 45.83; 2. Natalie Toney, Pocahontas, 46.29; 3. Shelby Dunlap, Pea Ridge, 48.14

400 RELAY 1. Crossett, 50.50; 2. Pea Ridge, 50.65; 3. Arkadelphia, 51.13

1,600 RELAY 1. Pea Ridge (Adelina Means, Cassidy Mooneyhan,OliviaMcCraken,ShelbyDunlap),4:13.57; 2. Crossett, 4:16.54; 3. Shiloh Christian, 4:22.97

3,200 RELAY 1. Gravette (Gracie Berger, Shylee Morrison, Mikey Larson, Sally Bird), 10:26.59; 2. Prairie Grove, 10:30.04; 3. Pea Ridge, 10:42.02

DISCUS 1. Chastery Fuamatu, Gentry, 128-4; 2. Anissa Henry, Warren, 111-8; 3. Diamond Ollison, Malvern, 103-4

HIGH JUMP 1. Jaylynn Hampton, Crossett, 4-11; 2. Jukarra Greenlee, Ashdown, 4-10; 2. Jasmyn Smith, Ashdown, 4-10

LONG JUMP 1. Z’Kiah Kuykendall, Gosnell, 17-0.25; 2. Blakelee Winn, Pea Ridge, 16-9.50; 3. Natalie Toney, Pocahontas, 16-8.50

POLE VAULT 1. Cassidy Mooneyhan, Pea Ridge, 11-0; 2. Alana Sisco, Pocahontas, 9-8; 3. Georgia Battles, Waldron, 9-4

SHOT PUT 1. Chastery Fuamatu, Gentry, 44-2.50; 2. Porsha Randle, Ashdown, 34-2; 3. Kylie Cross, Ash-down, 33-1.50

TRIPLE JUMP 1. Hope Nichol, Joe T. Robinson, 34-5; 2. Natalie Toney, Pocahontas, 34-3.25; 3. Jukarra Greenlee, Ashdown, 34-2.50

The Crossett boys clinched their 25th state championship and first since 2003 with a second-place finish in the meet's final event, the 1,600-meter relay. Crossett outpointed Nashville 70-65.50.

Pea Ridge trailed Ashdown 45-44 after nine events, but the Blackhawks picked up two points in the 1,600 with a seventh-place finish from Harmony Reynolds (6:00.80) to go ahead 46-45. Then, Pea Ridge picked up two second-place finishes -- good for eight points apiece -- in the 400 relay and the 400, with Adelina Means clocking in at 1:02.75 to help the Blackhawks extend their lead, 62-47, over Ashdown.

Freshman Blakelee Winn won her second title Tuesday in the 300 hurdles (45.83) to give the Blackhawks an 80-47 advantage over Ashdown through 13 events.

"Our kids were very focused," Pea Ridge girls Coach Heather Wade said. "They ran their race. They gave me everything they had. That's all you can ask for."

Crossett Coach Rodney Lawson was pleased with how his team came together for the boys 1,600 relay (Jeremy Green, Tyreke Caldwell, Kantrel Williams, Jovonn Watson) to win the 4A boys title.

"We knew we were a half point behind Nashville," Lawson said. "I just told them, 'Don't stress. Don't get worried. Just go out and do what we do. Run the race we've been running all year.' "

Hamburg's Tiana Wilson repeated in the 100, 200 and the 400. Wilson clocked in 11.90 in the 100, 24.60 in the 200 and 58.74 in the 400.

Ozark's Kennedy Timmerman won two events, taking the 800 in 2:24.22 and the 1,600 in 5:26.84.

Joe T. Robinson sophomore Quincy Johnson picked up his second consecutive long jump title, jumping 21 feet, 10 1/4 inches.

Mason Clark and Chastery Fuamatu, both of Gentry, won the discus and shot put titles in the boys and girls events, respectively.

Clark won the discus with a throw of 155-6 and took the shot put (55-1). Fuamatu, who has signed with Arkansas State University, had winning tosses of 128-4 inches in the discus and 44-2 1/2 in the shot put.

CLASS 3A

Prescott, Rivercrest win

The Prescott boys and Rivercrest girls won the Class 3A boys and girls state championships, respectively, on Tuesday at Jessieville High School.

Prescott won in the pole vault (Kadarious Pearson, 13-2), the 1,600 and 3,200 relays, the 400 (Ryan Johnson, 49.94) and 300 hurdles (Adrian Block, 40.35). The Curley Wolves scored 106 points, with Junction City coming in second with 67 points.

Rivercrest, led by Sydney Lane, won the Class 3A girls state championship. The Lady Colts outpointed host Jessieville 84-56.

Lane, who has signed with Arkansas State, won her third consecutive high jump title, clearing 5-4, and earned the 300 hurdles crown (49.60).

Piggott's Nate Mallard set the Class 3A state record in the shot put with a throw of 50-4 1/4. The previous record was held by Klint Harvey of Corning in 2015 (49-8.75).

Sports on 05/02/2018

Print Headline: Pea Ridge girls cruise; Crossett boys sweat out 25th

Sponsor Content

Comments

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT