Today's Paper Obits Crime Food Today's Photos PREP Sports BRUMMETT ONLINE: An unconventional mind QB in tow, questions remain in trenches Puzzles
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

This Week's State Meet Schedule

Today

Class 3A at Jessieville; Class 4A at Pocahontas

Wednesday

Class 1A-2A at Mineral Springs

Thursday

Class 5A at Magnolia; Class 6A at Russellville; Class 7A at Bryant

All meets will use the following schedule

10:30 a.m. -- finals in girls pole vault, discus and long jump and boys shot put, triple jump and high jump

12:30 p.m. -- running prelims in girls 100 hurdles, boys 110 hurdles, 100, 4x100 relay and 200, and the finals for the 4x800 relay (Note: a 15-minute break will take place between the 4x100 relay and the 200).

2:30 p.m. -- boys pole vault

3:30 p.m. -- finals in girls shot put, triple jump and high jump and boys discus and long jump.

5:30 p.m. -- running finals.

IT HAPPENED LAST WEEK

Nettleton high jumper Will Joyner became the only person in the state to reached the 7-foot mark when he cleared that height during the 5A-East Conference meet in Batesville. Joyner broke his previous high of 6-10 with that jump, which beat the rest of his competitors by at least 14 inches.

Now he just needs to go at least three-fourths of an inch higher this week if he wants to break the Class 5A state record of 7-0.5 set by Crossett's Rod Newton in 1996. The overall state mark is 7-1.5 set by Kenny Evans of Pine Bluff, also set in 1996.

------------

2018'S BEST TRACK PERFORMANCES

BOYS

100

Travis McKnight, Pine Bluff -- 10.69

Jadon Jackson, Bentonville West -- 10.71

Jadyn Loudermilk, Bentonville High -- 10.79

Dandrea Green, Magnolia -- 10.81

Destine Scott, Little Rock Central -- 10.88

Robert Whitfield, Jacksonville -- 10.89

Cole Joyce, Bentonville High* -- 10.89

Cooper Elliot, Pea Ridge -- 10.90

200

Travis McKnight, Pine Bluff -- 21.49

Destine Scott, Little Rock Central -- 21.99

Sean Jamerson, Conway -- 22.03

Devin Dougherty, Bentonville High -- 22.21

Dandrea Green, Magnolia -- 22.22

Jadon Jackson, Bentonville West -- 22.35

Keylin Holloway, North Little Rock -- 22.36

Malik Dunn, Texarkana -- 22.38

400

Devin Dougherty, Bentonville High -- 49.39

Kennedy Lightner, North Little Rock -- 49.40

James Milholen, Bentonville West -- 49.72

Tevin Eckwood, Springdale Har-Ber -- 49.99

Zerai Belai, Bentonville High -- 50.02

Joe Schroeder, Shiloh Christian -- 50.05

Jadon Bartholomew, Springdale Har-Ber -- 50.22

Ethan Carney, Springdale Har-Ber -- 50.31

800

Camren Fischer, Fayetteville -- 1:55.06

Colby Swecker, Lake Hamilton -- 1:57.83

Jadon Bartholomew, Springdale Har-Ber -- 1:58.44

Brett Borchert, Springdale Har-Ber -- 1:59.12

Zerai Belai, Bentonville High -- 1:59.25

JD Otts, Vilonia -- 1:59.55

Ethan Carney, Springdale Har-Ber -- 1:59.71

Coleman Wilson, Bentonville High -- 1:59.72

1,600

Camren Fischer, Fayetteville -- 4:20.03

Chris Barrientos, Bryant -- 4:27.33

Daniel Graham, Bentonville High -- 4:28.58

Lukas Pabst, Bentonville High -- 4:28.61

Coleman Wilson, Bentonville High -- 4:28.69

Alex Zangara, Morrilton -- 4:29.48

Brett Borchert, Springdale Har-Ber -- 4:30.23

Colby Swecker, Lake Hamilton -- 4:31.16

3,200

Camren Fischer, Fayetteville -- 9:22.43

Chris Barrientos, Bryant -- 9:32.48

Lukas Pabst, Bentonville High -- 9:47.81

Coleman Wilson, Bentonville High -- 9:50.07

Andrew Straessle, Little Rock Catholic -- 9:51.62

Parker Ables, Heber Springs -- 9:53.18

Luke Walling, Cave City -- 9:54.66

Nicholas Lachance, Bentonville West -- 9:55.27

110 Hurdles

Cameron Collier, Texarkana -- 14.70

Austin Compton, Fayetteville -- 14.72

DJ Sturgis, Benton -- 14.75

Caleb Ruff, Pine Bluff -- 14.77

Tommy Grady, Conway -- 14.82

Shaka Bogan, Marion -- 14.83

Irijah Price, Texarkana -- 14.89

Liam Anderson, Rogers Heritage -- 14.95

300 Hurdles

Tanner Manasco, De Queen -- 38.92

Adrian Block, Prescott -- 39.73

Austin Compton, Fayetteville -- 39.74

Deterrion Curtis, Camden Fairview -- 39.86

Tommy Grady, Conway -- 39.98

Amarian Partee, Gosnell -- 40.11

Sebastian Frazier, Springdale High -- 40.34

Michael Wyrick, Magnolia -- 40.63

4x100 Relay

Little Rock Central -- 42.61

(Tzion Saine, Keylin Holloway, Will Meredith, Destine Scott)

Bentonville High -- 42.64

Conway -- 42.69

Crossett -- 43.02

Bentonville West -- 43.03

Texarkana -- 43.14

Benton -- 43.20

Pine Bluff -- 43.26

4x400 Relay

Springdale Har-Ber -- 3:22.69

(Ethan Carney, Brett Borchert, Jadon Bartholomew, Tevin Eckwood)

Lake Hamilton -- 3:25.48

Little Rock Central -- 3:27.11

Prescott -- 3:28.16

Bentonville West -- 3:26.10

Bentonville High -- 3:27.00

North Little Rock -- 3:28.40

Texarkana -- 3:28.49

4x800 Relay

Lake Hamilton -- 8:05.10

(Cody Weldon, Dylan Stephens, Skylar Davis, Colby Swecker)

Springdale Har-Ber -- 8:05.54

Vilonia -- 8:14.60

Bentonville High -- 8:14.67

Lake Hamilton -- 8:17.24

Rogers High -- 8:19.31

Fayetteville -- 8:20.94

Maumelle -- 8:23.60

Bryant -- 8:27.43

Discus

Bryant Parlin, Bentonville High -- 163-9

Ryan Amador, Jonesboro -- 162-6

Mason Clark, Gentry -- 157-2.5

Elijah Ansley, Springdale Har-Ber -- 154-7

Hayden Wiatrek, Bentonville High -- 154-5

Ryan Wallace, Fort Smith Southside -- 149-7

Oscar Daniels, Blytheville -- 146-0

Greg King, Pine Bluff -- 145-7

High Jump

Will Joyner, Nettleton -- 7-0

Taelon Peter, Russellville -- 6-9.25

Johnathan Jones, Little Rock Central -- 6-6

Timquorian Johnson, Stuttgart -- 6-6

Shamon Smith, Texarkana -- 6-5

Frank Morgan, Fayetteville -- 6-5

Several athletes tied -- 6-4

Long Jump

Carson Ricketts, Valley Springs -- 23-00.75

Demetrice Holliday, Batesville -- 23-0.5

Kyren Batey, Foreman -- 22-9

Cody Grey, Fayetteville -- 22-5.25

Quincy Johnson, Pulaski Robinson -- 22-3

Torrence Tuberville, Nettleton -- 22-2

Devunte Kidd, El Dorado -- 22-2

Malik Dunn, Texarkana -- 22-2

Pole Vault

Haze Farmer, Lake Hamilton -- 17-4

Rhett Nelson, Trinity Christian -- 16-6

Michael Harris, Lake Hamilton -- 15-6

Thomas Hutchinson, Vilonia -- 15-0

Trace South, Farmington -- 14-6

Ryan Roark, Fayetteville -- 14-6

Sean Gouvion, Bentonville West -- 14-6

Carson Lenser, Vilonia -- 14-6

Shot Put

William Burgess, Lake Hamilton -- 54-3

Jaylon Coopwood, Earle -- 54-3

Mason Clark, Gentry -- 53-6

Alzerio Williams, Forrest City -- 53-4.5

Chris French, Ashdown -- 50-5

Kyvin Carroll, Benton -- 50-2

Bryant Parlin, Bentonville High -- 50-1

Hayden Wiatrek, Bentonville High -- 49-2

Triple Jump

Demetrice Holliday, Batesville -- 47-3

Stefan Banda, Bentonville West -- 46-7

Irijah Price, Texarkana -- 45-9

Tre Green, Ashdown -- 45-5

Timquorian Johnson, Stuttgart -- 45-2

Draven Smith, Vilonia -- 45-1.75

Ryan Johnson, Prescott -- 45-1

Remington Bearden, Genoa Central -- 44-11.75

GIRLS

100

Z'kiah Kuykandall, Gosnell -- 11.83

Tiana Wilson, Hamburg -- 11.85

Jasmine Gordon, Arkadelphia -- 11.97

Grace Posey, Bentonville West -- 11.99

Carly Strong, Sheridan -- 12.19

Kamaria Russell, Little Rock Central -- 12.23

Sierra Temple, Maumelle -- 12.30

Giselle Gonzalez, Lake Village -- 12.38

200

Z'Kiah Kuykandall, Gosnell -- 24.80

Tiana Wilson, Hamburg -- 24.96

Kamaria Russell, Little Rock Central -- 25.16

Grace Posey, Bentonville West -- 25.51

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 25.54

Carly Strong, Sheridan -- 25.54

Sydney Suggs, Bentonville High -- 25.76

Jasmine Gordon, Arkadelphia -- 25.79

400

Sydney Suggs, Bentonville High -- 58.21

Josie Carson, Lake Hamilton -- 58.28

Lauren Turner, Cabot -- 58.62

Grace Risenhoover, Rogers High -- 58.85

Tamera Rhode, Russellville -- 59.17

Carly Strong, Sheridan -- 59.21

O'Shayla Muldrow, North Little Rock -- 59.42

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 59.54

800

Lainey Quandt, Bentonville High -- 2:16.97

Josie Carson, Lake Hamilton -- 2:17.72

Lauren Turner, Cabot -- 2:17.55

Emily Robinson, Bentonville High -- 2:20.53

Hailey Day, Rogers Heritage -- 2:21.22

Mary Margaret Harris, Fayetteville -- 2:21.82

Ali Nachtigal, Rogers High -- 2:22.32

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 2:22.51

1,600

Gracie Hyde, Benton -- 5:09.18

Lainey Quandt, Bentonville High -- 5:11.59

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 5:13.32

Anna Jeffcoat, Rogers High -- 5:15.05

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 5:15.12

Hailey Day, Rogers Heritage -- 5:16.31

Lauren Turner, Cabot -- 5:16.28

Ali Nachtigal, Rogers High -- 5:17.84

3,200

Gracie Hyde, Benton -- 11:26.45

Hailey Day, Rogers Heritage -- 11:30.44

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 11:32.50

Tori Willis, Bentonville High -- 11:34.07

Ali Nachtigal, Rogers High -- 11:36.39

Anna Jeffcoat, Rogers High -- 11:38.28

Emily Efurd, Rogers High -- 11:39.49

Kaitlyn Christensen, Bentonville High -- 11:41.59

100 Hurdles

Claire Luallen, Maumelle -- 14.80

Kayla Scott, Bryant -- 14.97

Georgia Brain, Rogers High -- 15.07

Ally Swaim, Vilonia -- 15.25

Taylor Conway, Conway -- 15.52

Jayda Griffin, Texarkana -- 15.56

Breya Clark, El Dorado -- 15.61

Avery Hughes, Bentonville High -- 15.65

300 Hurdles

Taylor Conway, Conway -- 45.98

Blakelee Winn, Pea Ridge -- 46.01

Desi Meek, Decatur -- 46.06

Johnaya Givens, Little Rock Parkview -- 46.62

Jaren Hernandez, Bentonville High -- 46.69

Martie Shockley, Alma -- 46.88

Tia'sheka Porcher, Camden Fairview -- 47.28

Kayla Scott, Bryant -- 47.34

4x100 Relay

Sylvan Hills -- 48.84

(Alexis Lee, Aliya Hatton, Mia Heard, Tajaia Paddio)

Camden Fairview -- 49.20

Bentonville West -- 49.21

Little Rock Central -- 49.25

Texarkana -- 49.32

North Little Rock -- 49.56

Bentonville High -- 49.92

Conway -- 50.02

4x400 Relay

Bentonville High -- 4:02.03

(Sydney Suggs, Baylee Barganier, Trinity Walker, Lainey Quandt)

Rogers High -- 4:03.44

Bryant -- 4:06.19

North Little Rock -- 4:07.36

Bentonville West -- 4:09.62

Fayetteville -- 4:11.57

Little Rock Central -- 4:11.58

Sylvan Hills -- 4:12.12

4x800 Relay

Rogers High -- 9:34.63

Bentonville High -- 9:44.07

Fayetteville -- 9:52.74

Conway -- 10:09.20

Springdale High -- 10:11.26

Bentonville West -- 10:18.27

Siloam Springs -- 10:18.96

Vilonia -- 10:20.29

Discus

Jasmine Franklin, Fayetteville -- 138-1

Chastery Fuamatu, Gentry -- 129-3.5

Demya Gunn, Beebe -- 125-3

Z Smith, Conway -- 120-5

Sierra Towles, Sylvan Hills -- 116-8

Jasmine Hamilton, Texarkana -- 115-4

Madison Mallett, Russellville -- 114-4.5

Jayla Bell, Sylvan Hills -- 114-2

High Jump

Sydney Lane, Rivercrest -- 5-7

Lauren Godwin, Sheridan -- 5-6

Hannah Martin, Rogers High -- 5-4

Breya Clark, El Dorado -- 5-4

Ella May Powell, Fayetteville -- 5-4

Kate Lane, Russellville -- 5-4

Rondaishia McNeal, Osceola -- 5-4

Harlee Heath, Vilonia -- 5-3

Lexi Matlock, Bentonville High -- 5-3

Tatyana Norment, Forrest City -- 5-3

Jasmine Keener, Centerpoint -- 5-3

Long Jump

Mia Heard, Sylvan Hills -- 19-6

Lauren Godwin, Sheridan -- 18-4

Mikayla Slagle, Rogers High -- 18-0

Kamaria Russell, North Little Rock -- 17-11

Ashtan Swanson, Paris -- 17-9.25

Keiunna Walker, Lonoke -- 17-8.5

Adriana Kitchen, Fayetteville -- 17-9.25

Shadiamond Love, Magnolia -- 17-8.5

Pole Vault

Edie Murray, Lake Hamilton -- 13-1

Emily Roberts, Springdale Har-Ber -- 12-4

Chloe Christian, Bentonville High -- 12-0

Grace Cole, Lake Hamilton -- 11-6

Lauren Sutherland, Fort Smith Southside -- 11-6

Cassidy Mooneyhan, Pea Ridge -- 11-4

Mackenzie Moring, Sheridan -- 10-10

Annalee Buso, Greenwood -- 10-10

Shot Put

Jasmine Franklin, Fayetteville -- 42-4

Chastery Fuamatu, Gentry -- 41-2.25

Anna Griffin, Bentonville West -- 39-10.5

Cetra Dale, Pulaski Mills -- 39-2

Stajah Hayes, Magnolia -- 38-7

Breauna Moore, Jonesboro -- 38-1.75

Madison Mallett, Russellville -- 38-0

Caitlynne Hudgens, Bentonville High -- 37-7

Triple Jump

Adriana Kitchen, Fayetteville -- 38-3

Chassidy Jermany, Magnolia -- 38-1

Tai'sheka Porchia, Camden Fairview -- 38-0

Mia Heard, Sylvan Hills -- 37-11.5

Taylor Conway, Conway -- 37-8

Breya Clark, El Dorado -- 37-3

Lauren Godwin, Sheridan -- 37-0

Shadiamond Love, Magnolia -- 36-10

* -- denotes performance done during a junior high meet

Preps Basketball on 05/01/2018

Print Headline: This Week On The Track

Sponsor Content

Comments

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT