Today's Paper Obits Best of Northwest Arkansas NWA EDITORIAL: Keep the reins Movie Style ON FILM: Critics' 'best' lists: A first look Today's Photos Crime Puzzles
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ON THE TRACK

THIS WEEK'S FEATURED MEET Lion Invitational at Gravette

Thursday's meet grabs a little more attention than normal because this is the final week schools will hold meets before spring break begins. It draws away from the Tiger Relays in Bentonville, which returns after a one-year hiatus but is being held Friday -- the last day of school before spring break and many athletes may already be out of school.

SCHOOLS INVOLVED: Bentonville High, Bentonville West, Cedarville, Elkins, Farmington, Gravette, Greenland, Haas Hall-Fayetteville, LifeWay Christian, Mansfield, Rogers Heritage, Siloam Springs, Springdale Har-Ber, The New School, Van Buren, Westville, Okla.

OTHER MEETS THIS WEEK

Tuesday

Bryant Hornet Relays -- Fayetteville

Thursday

Tyson Relays at Green Forest -- Bentonville West, Green Forest, Harrison, Huntsville, Oark, Rogers High, Springdale High, Valley Springs, Western Grove

Michael Tinsley Relays at Pulaski Robinson -- Magazine

Devil Dog Relays at Morrilton -- Alma, Clarksville, Fort Smith Southside

Friday

Tiger Relays at Bentonville -- Bentonville High, Bentonville West, Cedarville, Decatur, Magazine, Rogers High, Springdale Har-Ber

IT HAPPENED LAST WEEK

Sydney Suggs may have won the girls long jump Thursday during the Joe Roberts Relays at Springdale Har-Ber, but Bentonville High teammate Jaren Hernandez should be credited with the assist.

Suggs, a sophomore, came to the meet without her cleats, so Hernandez let her borrow her shoes. Suggs then went 17 feet, 8 inches -- currently second-best in the state -- on her first try and went on to win the event.

Rogers High's Ashlyne Silcott also jumped 17-8 on her final attempt during the meet, but Suggs won based on a better second jump, going 17-5 to Silcott's 16-11.

-- Henry Apple • @NWAHenry

STATE'S BEST TRACK PERFORMANCES

BOYS

100

Jadon Jackson, Bentonville West -- 11.03

Jadyn Loudermilk, Bentonville High -- 11.11

Devin Dougherty, Bentonville High -- 11.16

Colby Ried, Bentonville High -- 11.29

Randy Thomas, Bryant -- 11.33

Tyreese Smallwood, Bentonville West -- 11.35

Drake Stanton, Fayetteville -- 11.36

Ladarius Bishop, Ashdown -- 11.37

200

Jadon Jackson, Bentonville West -- 22.69

Sean Jamerson, Conway -- 22.85

Jadyn Loudermilk, Bentonville High -- 22.95

Vontarius Ware, Springdale Har-Ber -- 22.96

James Milholen, Bentonville West -- 23.11

Cade Clark, Benton -- 23.18

Drake Stanton, Fayetteville -- 23.20

Colby Ried, Bentonville -- 23.30

400

Jadon Bartholomew, Springdale Har-Ber -- 50.31

James Milholen, Bentonville West -- 50.74

Knowledge Hood, Lake Hamilton -- 50.86

Miguel Silveria, Bentonville West -- 51.09

Luke Berry, Vilonia -- 51.37

Connor Escajeda, Pea Ridge -- 52.22

Patrick Bell, Bentonville High -- 52.44

Nick Whitlatch, Bentonville West -- 52.58

800

Zerai Belai, Bentonville High -- 1:59.48

Coleman Wilson, Bentonville High -- 1:59.72

Daniel Graham, Bentonville High -- 2:01.43

Colby Swecker, Lake Hamilton -- 2:01.50

Carter Quandt, Bentonville High -- 2:01.65

Hayes Harris, Springdale Har-Ber -- 2:02.12

Logan Kretsch, Bryant -- 2:02.48

Skylar Davis, Lake Hamilton -- 2:03.52

1,600

Chris Barrientos, Bryant -- 4:27.33

Tyler Bender, Rogers High -- 4:33.45

Colby Swecker, Lake Hamilton -- 4:34.30

Nicholas Lachance, Bentonville West -- 4:35.57

Kyler O'Brien, Benton -- 4:35.76

Noah Eskew, Jessieville -- 4:36.46

Nicholas Brophy, Bentonville -- 4:36.55

Andrew Bender, Rogers High -- 4:36.80

3,200

Camren Fischer, Fayetteville -- 9:22.43

Lukas Pabst, Bentonville High -- 9:47.81

Coleman Wilson, Bentonville High -- 9:50.07

Colton Simmons, Bentonville High -- 10:03.03

Noah Eskew, Jessieville -- 10:05.66

JD Otts, Vilonia -- 10:05.67

Daniel Graham, Bentonville High -- 10:07.28

Jack Williams, Fayetteville -- 10:08.52

110 Hurdles

Irijah Price, Texarkana -- 14.92

Cameron Collier, Texarkana -- 15.01

Liam Alderson, Rogers Heritage -- 15.37

Tanner Manasco, De Queen -- 15.40

Austin Compton, Fayetteville -- 15.64

Jordan White, Nashville -- 15.66

Matt Carter, Fayetteville -- 15.69

Tommy Grady, Conway -- 15.81

300 Hurdles

Tanner Manasco, De Queen -- 40.07

Austin Compton, Fayetteville -- 40.72

Matt Carter, Fayetteville -- 41.14

Tommy Grady, Conway -- 41.51

Jackson Galster, Lake Hamilton -- 42.03

Deterrion Curtis, Camden Fairview -- 42.03

DJ Sturgis, Benton -- 42.22

Elijah Hayes, Maumelle -- 42.52

4x100 Relay

Bentonville High -- 42.91

(Colby Ried, Jadyn Loudermilk, Patrick Bell, Devin Dougherty)

Bentonville West -- 43.03

Benton -- 43.57

Crossett -- 43.62

Conway -- 43.84

Springdale Har-Ber -- 43.85

Texarkana -- 44.22

Bryant -- 44.28

4x400 Relay

Lake Hamilton -- 3:28.14

(Knowledge Hood, Abraham Liera, Ethan Wacaser, Colby Swecker)

Bryant -- 3:31.93

Springdale Har-Ber -- 3:32.57

Bentonville High -- 3:33.37

Maumelle -- 3:34.45

Bentonville West -- 3:37.37

Vilonia -- 3:38.20

Fort Smith Southside -- 3:39.24

4x800 Relay

Lake Hamilton -- 8:17.24

(Ethan Wacaser, Skylar Davis, Colby Swecker, Cody Weldon)

Springdale Har-Ber -- 8:19.83

Rogers High -- 8:26.92

Vilonia -- 8:33.76

Genoa Central -- 8:43.10

Maumelle -- 8:43.88

Bentonville West -- 8:44.51

Bentonville High -- 8:45.77

Discus

Bryant Parlin, Bentonville High -- 157-4

Hayden Wiatrek, Bentonville High -- 140-11.5

Elijah Ansley, Springdale Har-Ber -- 139-3.5

Korlin McKinney, Conway -- 139-0

Blake Wade, Springdale Har-Ber -- 137-4.5

Mason Clark, Gentry -- 134-10

Ryan Wallace, Fort Smith Southside -- 131-8

Adam Miller, Lake Hamilton -- 130-8

High Jump

Taelon Peter, Russellville -- 6-7

Vincent Mason, Springdale High -- 6-4

Cameron Mitchell, Vilonia -- 6-3

Emmanuel Smith, Springdale Har-Ber -- 6-3

Shamon Smith, Texarkana -- 6-3

Freddie Charleston, Crossett -- 6-0

Parker Edwards, Alma, -- 6-0

Adam Pierce, Fort Smith Southside -- 6-0

TJ Rogers, Cabot -- 6-0

Long Jump

Cary McClain, Conway -- 21-11

Tyrse Lair, Little Rock McClellan -- 21-7

Irijah Price, Texarkana -- 21-5

Emmanuel Smith, Springdale Har-Ber -- 21-3

Quincy Johnson, Pulaski Robinson -- 21-0

Remington Bearden, Genoa Central -- 20-11

Vincent Mason, Springdale High -- 20-8.5

Dejordan Mask, Texarkana -- 20-7

Pole Vault

Haze Farmer, Lake Hamilton -- 17-3

Rhett Nelson, Trinity Christian -- 15-6

Michael Harris, Lake Hamilton -- 14-6

Trace South, Farmington -- 14-6

Kalob Carpenter, Nashville -- 14-0

Remington Bearden, Genoa Central -- 14-0

Sean Gouvion, Bentonville West -- 13-6

Thomas Hutchinson, Vilonia -- 13-6

Ryan Roark, Fayetteville -- 13-6

Shot Put

Kyvin Carroll, Benton -- 50-2

Chris French, Ashdown -- 49-1

Bryant Parlin, Bentonville High -- 47-8

Hayden Wiatrek, Bentonville High -- 46-7

Culen Rogers, Camden Fairview -- 46-6

Korlin McKinney, Conway -- 46-0

Mason Clark, Gentry -- 45-6

Jerrod Russell, Cabot -- 45-6

Hayden Vanderpool, Harrison -- 45-6

Triple Jump

Tyrell Hadley, Little Rock Parkview -- 44-2

Irijah Price, Texarkana -- 43-8

Draven Smith, Vilonia -- 43-0

Darrius Hayward, Springdale Har-Ber -- 42-9.5

Clay Workman, Rogers High -- 42-8

Cary McClain, Conway -- 42-7

Emmanuel Smith, Springdale Har-Ber -- 42-1

Tre Green, Ashdown -- 41-11

Erich Schwarz, Fort Smith Southside -- 41-11

GIRLS

100

Grace Posey, Bentonville West -- 12.27

Carly Strong, Sheridan -- 12.35

Sierra Temple, Maumelle -- 12.39

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 12.44

Jasmine Gordon, Arkadelphia -- 12.63

Mia Heard, Sylvan Hills -- 12.65

Tajaia Paddio, Sylvan Hills -- 12.73

Tayonna Wilson, Rogers Heritage -- 12.74

200

Grace Posey, Bentonville West -- 25.51

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 25.58

Sydney Suggs, Bentonville High -- 25.76

Carly Strong, Sheridan -- 25.81

Jasmine Gordon, Arkadelphia -- 26.53

Tayonna Wilson, Rogers Heritage -- 26.56

Aliya Hatton, Sylvan Hills -- 26.58

Tajaia Paddio, Sylvan Hills -- 26.58

400

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 59.54

Grace Risenhoover, Rogers High -- 1:00.10

Sydney Suggs, Bentonville High -- 1:00.28

Carly Strong, Sheridan -- 1:01.12

Danna Sanchez, Springdale High -- 1:01.21

Baylee Barganier, Bentonville High -- 1:01.23

Megan Lee, Bryant -- 1:01.42

Alexa Wright, Rogers High -- 1:01.45

800

Lainey Quandt, Bentonville High -- 2:16.97

Emily Robinson, Bentonville High -- 2:20.53

Ali Nachtigal, Rogers High -- 2:22.96

Emily Efurd, Rogers High -- 2:23.74

Hailey Day, Rogers Heritage -- 2:25.95

Mary Margaret Harris, Fayetteville -- 2:26.33

Danna Sanchez, Springdale High -- 2:27.75

Gracie Hyde, Benton -- 2:28.82

1,600

Lainey Quandt, Bentonville High -- 5:11.59

Anna Jeffcoat, Rogers High -- 5:15.05

Gracie Hyde, Benton -- 5:16.33

Ali Nachtigal, Rogers High -- 5:17.84

Hailey Day, Rogers Heritage -- 5:20.08

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 5:20.13

Sara Holman, Conway -- 5:25.33

Josie Carson, Lake Hamilton -- 5:21.23

3,200

Hailey Day, Rogers Heritage -- 11:30.44

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 11:32.50

Anna Jeffcoat, Rogers High -- 11:38.28

Tori Willis, Bentonville High -- 11:40.13

Gracie Hyde, Benton -- 11:41.58

Sara Holman, Conway -- 11:45.67

Grace Litzinger, Fayetteville -- 11:48.00

Kaitlyn Christensen, Bentonville High -- 11:49.88

100 Hurdles

Claire Luallen, Maumelle -- 15.11

Georgia Brain, Rogers High -- 15.72

Kayla Scott, Bryant -- 15.85

Avery Hughes, Bentonville High -- 16.27

Taylor Conway, Conway -- 16.42

Ashlyne Silcott, Rogers High -- 16.67

Blakelee Winn, Pea Ridge -- 16.69

Jaren Hernandez, Bentonville High -- 16.77

300 Hurdles

Jaren Hernandez, Bentonville High -- 47.88

Claire Luallen, Maumelle -- 48.25

Avery Hughes, Bentonville High -- 48.33

Taylor Conway, Conway -- 48.93

Ashlyne Silcott, Rogers High -- 49.01

Martie Shockley, Alma -- 49.03

Blakelee Winn, Pea Ridge -- 49.11

Johnaya Givens, Little Rock Parkview -- 46.62

4x100 Relay

Sylvan Hills -- 48.84

(Alexis Lee, Aliya Hatton, Mia Heard, Tajaia Paddio)

Bentonville West -- 49.33

Fayetteville -- 50.69

Bentonville High -- 50.82

Rogers High -- 51.49

Camden Fairview -- 51.57

Magnolia -- 51.84

Arkadelphia -- 52.44

4x400 Relay

Bentonville High -- 4:07.31

(Sydney Suggs, Baylee Barganier, Trinity Walker, Lainey Quandt)

Rogers High -- 4:08.11

Conway -- 4:13.62

Sylvan Hills -- 4:16.28

Fayetteville -- 4:20.60

Bryant -- 4:24.28

Springdale High -- 4:26.45

Benton -- 4:28.23

4x800 Relay

Fayetteville -- 9:52.74

(Mary Margaret Harris, Myra Tubb, Rebecca Boushelle, Grace Litzinger)

Rogers High -- 9:54.11

Bentonville High -- 9:55.99

Springdale High -- 10:11.26

Conway -- 10:12.24

Bentonville West -- 10:27.90

Pulaski Robinson -- 10:51.75

Maumelle -- 10:52.64

Discus

Jasmine Franklin, Fayetteville -- 130-7

Sierra Towles, Sylvan Hills -- 116-8

Chastery Fuamatu, Gentry -- 115-5.75

Madison Mallett, Russellville -- 114-4.5

Kenna Ebert, Springdale Har-Ber -- 112-3.75

Taylor McKinney, Bryant -- 107-2

Kennedy Winship, De Queen -- 106-8

Z Smith, Conway -- 105-8

High Jump

Hannah Martin, Rogers High -- 5-4

Lauren Godwin, Sheridan -- 5-3

Harlee Heath, Vilonia -- 5-2

Kynley Burton, Pea Ridge -- 5-0

Jaysley Cook, Rogers Heritage -- 5-0

Ella May Powell, Fayetteville -- 5-0

Lauren Thompson, Springdale Har-Ber -- 5-0

Mikayla Slagle, Rogers High -- 5-0

Long Jump

Mia Heard, Sylvan Hills -- 19-6

Sydney Suggs, Bentonville High -- 17-8

Ashlyne Silcott, Rogers High -- 17-8

Claire Luallen, Maumelle -- 17-7

Winnie Spurlock, Bentonville West -- 17-2.5

Adriana Kitchen, Fayetteville -- 17-1

Shadiamond Love, Magnolia -- 17-0

Mikayla Slagle, Rogers High -- 16-8

Pole Vault

Edie Murray, Lake Hamilton -- 12-6.25

Emily Roberts, Springdale Har-Ber -- 12-4

Chloe Christian, Bentonville High -- 11-8

Grace Cole, Lake Hamilton -- 11-6

Lauren Sutherland, Fort Smith Southside -- 11-0

Annalee Buso, Greenwood -- 10-6

Jules Velliguette, Springdale Har-Ber -- 10-2

Charlotte McWhorter, Springdale Har-Ber -- 10-2

Shot Put

Jasmine Franklin, Fayetteville -- 40-3.5

Chastery Fuamatu, Gentry -- 38-1

Madison Mallett, Russellville -- 37-6

Stajah Hayes, Magnolia -- 36-4.5

Raven Hampton, Fayetteville -- 35-8

Kenna Ebert, Springdale Har-Ber -- 35-4

Caitlynne Hudgens, Bentonville High -- 35-0

Z Smith, Conway -- 34-11

Triple Jump

Adriana Kitchen, Fayetteville -- 37-3

Chassidy Jermany, Magnolia -- 37-3

Mia Heard, Sylvan Hills -- 37-0

Shadiamond Love, Magnolia -- 36-10

Deborah Shaw, Bryant -- 36-6

Tai'sheka Porchia, Camden Fairview -- 36-3.5

Lauren Godwin, Sheridan -- 36-3

Sydney Suggs, Bentonville High -- 35-8.5

Preps Basketball on 03/14/2018

Print Headline: Prep Track This Week

Sponsor Content

Comments

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT