Today's Paper Obits Digital FAQ Newsletters Coronavirus 🔴 Cancellations 🔴NWA Screening Sites Virus Interactive Map Coronavirus FAQ Crime Razorback Sports Today's Photos Puzzles
ADVERTISEMENT
story.lead_photo.caption NWA Democrat-Gazette/ANDY SHUPE Members of the Rogers High girls track and field team celebrate their state championship Saturday at the Randal Tyson Track Center in Fayetteville. Visit nwadg.com/photos for more photos from the meet.

State 5A/7A Indoor Track Championships

Saturday at Randal Tyson Track Center

Boys

Team Scores — 1. Bentonville High 94; 2. Bentonville West 68; 3. Springdale Har-Ber 64; 4. Fayetteville 44; 5. Lake Hamilton 42; 6. Conway 35.5; 7. Little Rock Central 32; 8. Rogers High 28; 9. Rogers Heritage 16; 10. Forrest City 14; 11. Bryant 12; 12. (tie) Texarkana and Vilonia 10; 14. (tie) Morrilton, Marion, Springdale High and North Little Rock 8; 18. Alma 6; 19. (tie) Little Rock Christian, Little Rock Catholic and Hot Springs Lakeside 5; 22. (tie) Camden Fairview, De Queen, Cabot and Greenwood 4; 26. Fort Smith Southside 3.5; 27. (tie) Clarksville and Farmington 2.

60 — 1. Payton Copher, Har-Ber, 6.97; 2. Jadon Jackson, Bentonville West, 7.06; 3. Keylin Holloway, Little Rock Central, 7.13; 4. Trey Harris, LR Christian, 7.14; 5. Colby Ried, Bentonville, 7.14; 6. Jadyn Loudermilk, Bentonville, 7.15; 7. Jarrett Hoover, Conway, 7.16; 8. Max Vickery, Greenwood, 7.17.

200 — 1. Devin Dougherty, Bentonville, 22.30; 2. Destine Scott, LR Central, 22.49; 3. Sean Jamerson, Conway, 22.63; 4. James Milholen, Bentonville West, 22.76; 5. Jadon Jackson, Bentonville West, 22.77; 6. Ty Graser, Heritage, 22.85; 7. Payton Copher, Har-Ber, 22.86; 8. Vontarius Ware, Har-Ber, 22.90.

400 — 1. Devin Dougherty, Bentonville, 48.35; 2. Destine Scott, Little Rock Central, 49.30; 3. Ethan Carney, Har-Ber, 49.48; 4. James Milholen, Bentonville West, 49.93; 5. Tevin Eckwood, Har-Ber, 50.11; 6. Jadon Bartholomew, Har-Ber, 50.17; 7. Patrick Bell, Bentonville, 50.96; 8. Miguel Silveria, Bentonville West, 51.00.

800 — 1. Tyler Bender, Rogers, 2:01.92; 2. Ethan Carney, Har-Ber, 2:01.93; 3. Colby Swecker, Lake Hamilton, 2:02.79; 4. Sebastian Frazier, Springdale, 2:02.85; 5. Andrew Bender, Rogers, 2:03.10; 6. Hector Hernandez, De Queen, 2:03.14; 7. Jadon Bartholomew, Har-Ber, 2:04.58; 8. Nicholas Brophy, Bentonville, 2:05.20.

1,600 — 1. Camren Fischer, Fayetteville 4:18.01 (meet record; previous mark 4:19.05 by Brendan Taylor, LR Catholic, 2014); 2. Alex Zangara, Morrilton, 4:20.55; 3. Coleman Wilson, Bentonville, 4:28.47; 4. Daniel Graham, Bentonville, 4:33.30; 5. Brett Borchert, Har-Ber, 4:33.86; 6. Joseph Wittig, Greenwood, 4:34.19; 7. Lukas Pabst, Bentonville, 4:35.85; 8. Eli Johnson, LR Catholic, 4:38.45.

3,200 — 1. Camren Fischer, Fayetteville, 9:39.86; 2. Coleman Wilson, Bentonville, 9:50.64; 3. Chris Barrientos, Bryant, 9:51.58; 4. Lukas Pabst, Bentonville, 10:00.06; 5. Andrew Straessle, LR Catholic, 10:01.53; 6, Nicholas Lachance, Bentonville West, 10:06.36; 7. Sandro Ramirez, Har-Ber, 10:10.56; 8. Anton Michna, Fayetteville 10:11.24.

60 Hurdles — 1. Irijah Price, Texarkana, 8.23; 2. Shaka Bogan, Marion, 8.24; 3. Liam Alderson, Heritage, 8.55; 4. Tommy Grady, Conway, 8.56; 5. Clay Workman, Rogers, 8.56; 6. Michael Williams, North Little Rock, 8.57; 7. AJ Moss, Bentonville, 8.58; 8. Austin Compton, Fayetteville, 8.63.

4x400 Relay — 1. Har-Ber (Ty Copher, Tevin Eckwood, Ethan Carney, Jadon Bartholomew), 3:25.48; 2. Lake Hamilton, 3:26.30; 3. Bentonville West, 3:29.83; 4. Fayetteville, 3:32.28; 5. Cabot, 3:33.49; 6. Springdale, 3:33.88; 7. Bryant, 3:34.10; 8. Bentonville, 3:34.99.

4x800 Relay — 1. Bentonville (Zerai Belai, Nicholas Brophy, Garrett Clifford, Orion O’Connor), 8:19.10; 2. Lake Hamilton, 8:19.14; 3. Rogers, 8:22.03 ; 4. Fayetteville, 8:31.09; 5. Har-Ber, 8:36.12; 6. Bryant, 8:36.37; 7. Bentonville West, 8:37.33; 8. De Queen, 8:42.11.

High jump — 1. Johnathan Jones, LR Central, 6-4; 2. Jadon Jackson, Bentonville West, 6-4; 3. Parker Edwards, Alma, 6-0; 4. Solomon Evans, Fayetteville, 6-0; 5. Jarrett Hoover, Conway, and Adam Pierce, FS Southside, 5-10; 7. Tanner Ward, Bentonville, 5-10; 8. Cameron Mitchell, Vilonia, 5-10.

Long jump — 1. Jadon Jackson, Bentonville West, 22-4.5; 2. Cary McClain, Conway, 21-8; 3. Stefan Banda, Bentonville West, 21-3.25; 4. Tanner Ward, Bentonville, 20-9.75; 5. Ty Graser, Heritage, 20-7.5; 6. Dior Walker, Har-Ber, 20-7.25; 7. Beau Stuckey, Fayetteville, 20-7; 8. Clay Workman, Rogers, 20-3.5.

Shot put — 1. Hayden Wiatrek, Bentonville, 51-2.25; 2. Bryant Parlin, Bentonville, 50-5.75; 3. Alzerio Williams, Forrest City, 47-10; 4. Dupree Swanson, HS Lakeside, 47-9.25; 5. Deterrion Curtis, Camden Fairview, 46-9; 6. RJ Long, Rogers, 46-0; 7. Michael Powell, Clarksville, 45-8.75; 8. Johnny Wallace, Bryant, 45-7.5.

Pole vault — 1. Haze Farmer, Lake Hamilton 16-6; 2. Thomas Hutchison, Vilonia, 14-6; 3. Michael Harris, Lake Hamilton, 14-6; 4. Ryan Roark, Fayetteville, 14-0; 5. Hunter Johnson, Lake Hamilton, 14-0; 6. Ty Graser, Heritage, 13-6; 7. Trace South, Farmington, 13-6; 8. Marcom Fries, Har-Ber, 13-0.

Girls

Team scores — 1. Rogers High 94; 2.Bentonville High 93.33; 3. Fayetteville 60.66; 4. Sylvan Hills 37; 5. Springdale Har-Ber 36; 6. (tie) Bentonville West and Conway 30; 8. Bryant 27; 9. Sheridan 24.33; 10. Maumelle 21; 11. Rogers Heritage 17.33; 12. Lake Hamilton 16; 13. Little Rock Central 14; 14. (tie) North Little Rock and Cabot 12; 16. Russellville 6; 17. (tie) Van Buren and Fort Smith Southside 4; 19. Greenbrier 3; 20. Springdale High 2; 21. (tie) Benton and Vilonia 1; 23. Greenwood 0.33.

60 — 1. Carly Strong, Sheridan, 7.67; 2. Grace Posey, Bentonville West, 7.73; 3. Sierra Temple, Maumelle, 7.79; 4. Raeghan Smithpeters, Har-Ber, 7.88; 5. Kamaria Russell, LR Central, 7.89; 6. Mia Heard, Sylvan Hills, 7.95; 7. Ayana Harris, Sylvan Hills, 8.01; 8. Tayonna Wilson, Heritage, 8.05.

200 — 1. Raeghan Smithpeters, Har-Ber, 25.45; 2. Kamaria Russell, LR Central, 25.54; 3. Grace Posey, Bentonville West, 25.69; 4. Tajaia Paddio, Sylvan Hills, 25.97; 5. Carly Strong, Sheridan, 26.02; 6. Sydney Suggs, Bentonville, 26.03; 7. O’Shayla Muldrow, North Little Rock, 26.20; 8. Tayonna Wilson, Heritage, 26.20.

400 — 1. O’Shayla Muldrow, North Little Rock, 58.15; 2. Raeghan Smithpeters, Har-Ber, 59.18; 3. Grace Risenhoover, Rogers, 59.42; 4. Sydney Suggs, Bentonville, 59.88; 5. Megan Lee, Bryant, 59.93; 6. Carly Strong, Sheridan, 59.96; 7. Alexa Wright, Rogers, 1:00.55; 8. Mary Margaret Harris, Fayetteville, 1:00.61.

800 — 1. Lainey Quandt, Bentonville, 2:20.55; 2. Lauren Turner, Cabot, 2:20.63; 3. Anna Jeffcoat, Rogers, 2:24.34; 4. Emily Efurd, Rogers, 2:25.70; 5. Grace Litzinger, Fayetteville, 2:27.16; 6. Trinity Walker, Bentonville, 2:28.05; 7. Olivia Breazeale, Rogers, 2:30.22; 8. Elizabeth Heffernan, Bentonville, 2:30.30.

1,600 — 1. Anna Jeffcoat, Rogers, 5:12.74; 2. Sara Holman, Conway, 5:16.59; 3, Rebecca Boushelle, Fayetteville, 5:17.85; 4. Ali Nachtigal, Rogers, 5:19.09; 5. Lainey Quandt, Bentonville, 5:22.92; 6. Rachel Barnhardt, Greenbrier, 5:29.44; 7. Emily Efurd, Rogers, 5:31.90; 8. Casey Gore, Cabot, 5:33.32.

3,200 — 1. Ali Nachtigal, Rogers, 11:31.01; 2. Hailey Day, Heritage, 11:31.24; 3. Anna Jeffcoat, Rogers, 11:45.12; 4. Rebecca Boushelle, Fayetteville, 11:47.30; 5. Kaitlyn Christensen, Bentonville, 11:50.80; 6. Sara Holman, Conway, 11:51.16; 7. Tori Willis, Bentonville, 11:53.50; 8. Gracie Hyde, Benton High School 12:01.55

60 Hurdles — 1. Claire Luallen, Maumelle, 8.97; 2. Kayla Scott, Bryant, 9.55; 3. Taylor Conway, Conway, 9.57; 4. Deborah Shaw, Bryant, 9.60; 5. Adriana Kitchen, Fayetteville, 9.65; 6. Audrey Wilson, Rogers, 9.66; 7. Georgia Brain, Rogers, 9.68; 8. Avery Hughes, Bentonville, 9.75.

4x400 Relay — 1. Bentonville (Sydney Suggs, Baylee Barganier, Lainey Quandt, Trinity Walker), 4:02.28 (meet record; previous mark 4:02.30 by Har-Ber, 2017); 2. Rogers, 4:02.68; 3. Bryant, 4:07.97; 4. Conway, 4:09.03; 5. Har-Ber, 4:09.59; 6. Sylvan Hills, 4:14.62; 7. LR Central, 4:19.13; 8. Cabot, 4:19.91.

4x800 Relay — 1. Rogers (Ali Nachtigal, Evelyn Cardona, Olivia Breazeale, Emily Efurd), 9:47.79; 2. Fayetteville, 9:55.10; 3. Bentonville, 9:56.43 1; 4. Conway, 10:14.68; 5. Van Buren, 10:36.21; 6. Bryant, 10:39.41; 7. Springdale, 10:42.75; 8. Vilonia, 10:50.02.

High jump — 1. Hannah Martin, Rogers, 5-4; 2. (tie) Sydney Billington, Bentonville; Jaysley Cook, Heritage; and Isabella Couch, Fayetteville, 5-0; 5. Makaila Murphy, Sylvan Hills, 5-0; 6. Lauren Godwin, Sheridan, 5-0; 7. Lexi Matlock, Bentonville, 4-10; 8. Sterling Thomas, Bentonville, 4-10.

Long jump — 1. Mia Heard, Sylvan Hills, 18-6.25; 2. Adriana Kitchen, Fayetteville 17-08.25; 3. Sydney Suggs, Bentonville, 17-5.5; 4. Ashlyne Silcott, Rogers, 17-3; 5. Winnie Spurlock, Bentonville West, 16-11.5; 6. Avery Hughes, Bentonville, 16-10.5; 7. Mikayla Slagle, Rogers, 16-8.5; 8. Tayonna Wilson, Heritage, 16-5.5.

Pole vault — 1. Edie Murray, Lake Hamilton 13-0; 2. Chloe Christian, Bentonville, 11-6; 3. Grace Cole, Lake Hamilton, 11-0; 4. Emily Roberts, Har-Ber, 11-0; 5. Lauren Sutherland, FS Southside, 10-6; 6. Skyler Owens, Bentonville, 10-6; 7. Lucy Kate Lisle, Har-Ber, 10-6; 8. (tie) Annalee Buso, Greenwood; Mackenzie Moring, Sheridan; and Kristen Gibbs, Fayetteville 10-0.

Shot put — 1. Jasmine Franklin, Fayetteville, 41-3.50; 2. Anna Griffin, Bentonville West, 40-1.75; 3. Madison Mallett, Russellville, 36-8.5; 4. Caitlynne Hudgens, Bentonville, 36-8; 5. Shania Wilson, Bentonville West, 35-5.75; 6. Kylee Dover, Bentonville, 34-11; 7. Kenna Ebert, Har-Ber, 34-2; 8. Taylor McKinney, Bryant, 34-1.5.

Triple jump — 1. Mia Heard, Sylvan Hills, 37-4; 2. Adriana Kitchen, Fayetteville, 36-10.25; 3. Sydney Suggs, Bentonville, 36-3.75; 4. Sierra Temple, Maumelle, 35-7.5; 5. Lauren Godwin, Sheridan, 35-7; 6. Taylor Conway, Conway, 35-1.75; 7. Maddie Cross, Cabot, 35-1.25; 8. Chloe Christian, Bentonville, 34-6.75.

Sponsor Content

Comments

COMMENTS - It looks like you're using Internet Explorer, which isn't compatible with our commenting system. You can join the discussion by using another browser, like Firefox or Google Chrome.
It looks like you're using Microsoft Edge. Our commenting system is more compatible with Firefox and Google Chrome.
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT