Today's Paper Obits Crime Food Today's Photos PREP Sports BRUMMETT ONLINE: An unconventional mind QB in tow, questions remain in trenches Puzzles
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

This Week's Meet Highlight

7A-WEST CONFERENCE CHAMPIONSHIP

Where: Gates Stadium, Rogers Heritage

When: 10:30 a.m. Thursday

Schools Involved: Bentonville High, Bentonville West, Fayetteville, Rogers High, Rogers Heritage, Springdale Har-Ber, Springdale High, Van Buren

OTHER CONFERENCE MEETS

6A-West: Friday at Lake Hamilton

5A-West: Thursday at Harrison

4A-1: Tuesday at Gravette

4A-4: Wednesday at Waldron

3A-1 West: Wednesday at Mansfield

3A-1 East: Thursday at Green Forest

3A-4: Today at Jessieville

2A-4 West: Thursday at Eureka Springs

1A-1 Northwest: Wednesday at Harrison

IT HAPPENED LAST WEEK

Cole Joyce of Bentonville left his mark among the state's top sprinters when he was clocked at 10.89 seconds during Thursday's meet at Springdale Har-Ber.

That time puts him in a tie for fifth place in that event this year.

Why is that important? Joyce is a freshman, and that time was turned in during a junior high meet. He could be moved up to the high school ranks this week.

------------

BOYS

100

Travis McKnight, Pine Bluff -- 10.69

Jadon Jackson, Bentonville West -- 10.71

Jadyn Loudermilk, Bentonville High -- 10.79

Robert Whitfield, Jacksonville -- 10.89

Cole Joyce, Bentonville High* -- 10.89

Cooper Elliot, Pea Ridge -- 10.90

Ty Graser, Rogers Heritage -- 10.93

Dandrea Green, Magnolia -- 10.81

200

Travis McKnight, Pine Bluff -- 21.49

Devin Dougherty, Bentonville High -- 22.21

Dandrea Green, Magnolia -- 22.22

Sean Jamerson, Conway -- 22.30

Jadon Jackson, Bentonville West -- 22.35

Destine Scott, Little Rock Central -- 22.37

Robert Whitfield, Jacksonville -- 22.45

Malik Dunn, Texarkana -- 22.52

400

Devin Dougherty, Bentonville High -- 49.39

James Milholen, Bentonville West -- 49.72

Tevin Eckwood, Springdale Har-Ber -- 49.99

Joe Schroeder, Shiloh Christian -- 50.05

Jadon Bartholomew, Springdale Har-Ber -- 50.31

Ethan Carney, Springdale Har-Ber -- 50.31

Destine Scott, Little Rock Central -- 50.57

Ryan Johnson, Prescott -- 50.57

800

Colby Swecker, Lake Hamilton -- 1:57.83

Jadon Bartholomew, Springdale Har-Ber -- 1:58.44

Brett Borchert, Springdale Har-Ber -- 1:59.12

Zerai Belai, Bentonville High -- 1:59.25

JD Otts, Vilonia -- 1:59.55

Coleman Wilson, Bentonville High -- 1:59.72

Carter Quandt, Bentonville High -- 1:59.92

Hector Hernandez, De Queen -- 1:59.99

1,600

Camren Fischer, Fayetteville -- 4:20.03

Chris Barrientos, Bryant -- 4:27.33

Daniel Graham, Bentonville High -- 4:28.58

Lukas Pabst, Bentonville High -- 4:28.61

Coleman Wilson, Bentonville High -- 4:28.69

Alex Zangara, Morrilton -- 4:29.48

Brett Borchert, Springdale Har-Ber -- 4:30.23

Colby Swecker, Lake Hamilton -- 4:31.16

3,200

Camren Fischer, Fayetteville -- 9:22.43

Chris Barrientos, Bryant -- 9:32.48

Lukas Pabst, Bentonville High -- 9:47.81

Coleman Wilson, Bentonville High -- 9:50.07

Andrew Straessle, Little Rock Catholic -- 9:51.62

Parker Ables, Heber Springs -- 9:53.18

Luke Walling, Cave City -- 9:54.66

Nicholas Lachance, Bentonville West -- 9:55.27

110 Hurdles

Cameron Collier, Texarkana -- 14.70

DJ Sturgis, Benton -- 14.75

Caleb Ruff, Pine Bluff -- 14.77

Tommy Grady, Conway -- 14.82

Irijah Price, Texarkana -- 14.89

Michael Williams, North Little Rock -- 14.96

Adrian Block, Prescott -- 14.99

Liam Alderson, Rogers Heritage -- 15.02

300 Hurdles

Tanner Manasco, De Queen -- 38.92

Adrian Block, Prescott -- 39.73

Austin Compton, Fayetteville -- 39.74

Deterrion Curtis, Camden Fairview -- 39.86

Tommy Grady, Conway -- 39.98

Amarian Partee, Gosnell -- 40.11

Sebastian Frazier, Springdale High -- 40.34

DJ Sturgis, Benton -- 40.70

4x100 Relay

Little Rock Central -- 42.61

Bentonville High -- 42.64

Conway -- 42.69

Crossett -- 43.02

Bentonville West -- 43.03

Texarkana -- 43.14

Benton -- 43.20

Pine Bluff -- 43.26

4x400 Relay

Springdale Har-Ber -- 3:25.06

(Ethan Carney, Cole Garza, Jadon Bartholomew, Tevin Eckwood)

Lake Hamilton -- 3:25.48

Prescott -- 3:28.16

Little Rock Central -- 3:28.17

Texarkana -- 3:28.49

Bentonville West -- 3:28.31

Bentonville High -- 3:28.64

Maumelle -- 3:29.72

4x800 Relay

Lake Hamilton -- 8:17.24

(Ethan Wacaser, Skylar Davis, Colby Swecker, Cody Weldon)

Rogers High -- 8:19.31

Springdale Har-Ber -- 8:19.83

Fayetteville -- 8:20.94

Vilonia -- 8:22.70

Bentonville High -- 8:28.11

Maumelle -- 8:29.21

Benton -- 8:30.13

Discus

Bryant Parlin, Bentonville High -- 163-9

Ryan Amador, Jonesboro -- 162-6

Mason Clark, Gentry -- 157-2.5

Elijah Ansley, Springdale Har-Ber -- 154-7

Hayden Wiatrek, Bentonville High -- 154-5

Ryan Wallace, Fort Smith Southside -- 149-7

Keynan Davis, Magnolia -- 144-8

Christian Duggan, Caddo Hills -- 144-3

High Jump

Will Joyner, Nettleton -- 6-10

Taelon Peter, Russellville -- 6-9.25

Johnathan Jones, Little Rock Central -- 6-6

Timquorian Johnson, Stuttgart -- 6-6

Shamon Smith, Texarkana -- 6-5

Frank Morgan, Fayetteville -- 6-5

Several athletes tied -- 6-4

Long Jump

Carson Ricketts, Valley Springs -- 23-00.75

Demetrice Holliday, Batesville -- 23-0.5

Kyren Batey, Foreman -- 22-9

Torrence Tuberville, Nettleton -- 22-2

Cedric Hall, Batesville -- 22-1

Quincy Johnson, Pulaski Robinson -- 22-0

Deontae Montgomery, North Little Rock -- 21-11.5

Cary McClain, Conway -- 21-11

Pole Vault

Haze Farmer, Lake Hamilton -- 17-4

Rhett Nelson, Trinity Christian -- 16-6

Michael Harris, Lake Hamilton -- 15-6

Thomas Hutchinson, Vilonia -- 15-0

Trace South, Farmington -- 14-6

Ryan Roark, Fayetteville -- 14-6

Sean Gouvion, Bentonville West -- 14-6

Ty Graser, Rogers Heritage -- 14-3

Shot Put

William Burgess, Lake Hamilton -- 54-3

Jaylon Coopwood, Earle -- 54-3

Mason Clark, Gentry -- 53-6

Alzerio Williams, Forrest City -- 53-4.5

Chris French, Ashdown -- 50-3.5

Kyvin Carroll, Benton -- 50-2

Bryant Parlin, Bentonville High -- 49-5.5

Hayden Wiatrek, Bentonville High -- 49-2

Triple Jump

Demetrice Holliday, Batesville -- 47-3

Stefan Banda, Bentonville West -- 45-10.5

Irijah Price, Texarkana -- 45-9

Tre Green, Ashdown -- 45-5

Timquorian Johnson, Stuttgart -- 45-2

Draven Smith, Vilonia -- 45-1.75

Remington Bearden, Genoa Central -- 44-11.75

Juwan Terry, North Little Rock -- 44-11

Cary McClain, Conway -- 44-11

GIRLS

100

Z'kiah Kuykandall, Gosnell -- 11.83

Tiana Wilson, Hamburg -- 11.85

Jasmine Gordon, Arkadelphia -- 11.97

Grace Posey, Bentonville West -- 11.99

Carly Strong, Sheridan -- 12.19

Kamaria Russell, Little Rock Central -- 12.25

Sierra Temple, Maumelle -- 12.30

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 12.41

200

Z'Kiah Kuykandall, Gosnell -- 24.80

Tiana Wilson, Hamburg -- 24.96

Kamaria Russell, Little Rock Central -- 25.46

Grace Posey, Bentonville West -- 25.51

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 25.58

Carly Strong, Sheridan -- 25.60

Sydney Suggs, Bentonville High -- 25.76

Jasmine Gordon, Arkadelphia -- 25.98

400

Sydney Suggs, Bentonville High -- 58.21

Lauren Turner, Cabot -- 58.62

Grace Risenhoover, Rogers High -- 58.85

Tamera Rhode, Russellville -- 59.17

O'Shayla Muldrow, North Little Rock -- 59.42

Carly Strong, Sheridan -- 59.44

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 59.54

Tiana Wilson, Hamburg -- 59.55

800

Lainey Quandt, Bentonville High -- 2:16.97

Josie Carson, Lake Hamilton -- 2:17.72

Lauren Turner, Cabot -- 2:18.63

Emily Robinson, Bentonville High -- 2:20.53

Hailey Day, Rogers Heritage -- 2:21.22

Mary Margaret Harris, Fayetteville -- 2:21.82

Ali Nachtigal, Rogers High -- 2:22.32

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 2:22.51

1,600

Gracie Hyde, Benton -- 5:09.18

Lainey Quandt, Bentonville High -- 5:11.59

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 5:13.32

Anna Jeffcoat, Rogers High -- 5:15.05

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 5:15.12

Hailey Day, Rogers Heritage -- 5:16.31

Ali Nachtigal, Rogers High -- 5:17.84

Emily Efurd, Rogers High -- 5:19.70

3,200

Gracie Hyde, Benton -- 11:26.45

Hailey Day, Rogers Heritage -- 11:30.44

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 11:32.50

Tori Willis, Bentonville High -- 11:34.07

Ali Nachtigal, Rogers High -- 11:36.39

Anna Jeffcoat, Rogers High -- 11:38.28

Emily Efurd, Rogers High -- 11:39.49

Kaitlyn Christensen, Bentonville High -- 11:41.59

100 Hurdles

Claire Luallen, Maumelle -- 14.80

Ally Swaim, Vilonia -- 15.29

Kayla Scott, Bryant -- 15.37

Georgia Brain, Rogers High -- 15.43

Taylor Conway, Conway -- 15.52

Jayda Griffin, Texarkana -- 15.56

Lauren Patterson, Vilonia -- 15.79

Deborah Shaw, Bryant -- 15.80

300 Hurdles

Taylor Conway, Conway -- 45.98

Blakelee Winn, Pea Ridge -- 46.01

Desi Meek, Decatur -- 46.06

Johnaya Givens, Little Rock Parkview -- 46.62

Jaren Hernandez, Bentonville High -- 46.69

Martie Shockley, Alma -- 47.02

Tia'sheka Porcher, Camden Fairview -- 47.28

Kayla Scott, Bryant -- 47.34

4x100 Relay

Sylvan Hills -- 48.84

(Alexis Lee, Aliya Hatton, Mia Heard, Tajaia Paddio)

Camden Fairview -- 49.20

Bentonville West -- 49.21

Little Rock Central -- 49.25

Texarkana -- 49.32

North Little Rock -- 49.56

Bentonville High -- 49.92

Conway -- 50.02

4x400 Relay

Bentonville High -- 4:02.03

(Sydney Suggs, Baylee Barganier, Trinity Walker, Lainey Quandt)

Rogers High -- 4:03.44

North Little Rock -- 4:07.36

Bryant -- 4:07.43

Cabot -- 4:13.13

Conway -- 4:13.62

Fayetteville -- 4:14.15

Little Rock Central -- 4:15.41

4x800 Relay

Rogers High -- 9:34.63

(Mary Margaret Harris, Myra Tubb, Rebecca Boushelle, Grace Litzinger)

Bentonville High -- 9:44.07

Fayetteville -- 9:52.74

Springdale High -- 10:11.26

Conway -- 10:10.35

Vilonia -- 10:22.17

Cabot -- 10:22.78

Siloam Springs -- 10:24.28

Discus

Jasmine Franklin, Fayetteville -- 138-1

Chastery Fuamatu, Gentry -- 129-3.5

Demya Gunn, Beebe -- 125-3

Z Smith, Conway -- 120-5

Sierra Towles, Sylvan Hills -- 116-8

Jasmine Hamilton, Texarkana -- 115-4

Madison Mallett, Russellville -- 114-4.5

Jayla Bell, Sylvan Hills -- 114-2

High Jump

Sydney Lane, Rivercrest -- 5-7

Lauren Godwin, Sheridan -- 5-5

Hannah Martin, Rogers High -- 5-4

Breya Clark, El Dorado -- 5-4

Ella May Powell, Fayetteville -- 5-4

Harlee Heath, Vilonia -- 5-3

Lexi Matlock, Bentonville High -- 5-3

Several athletes tied -- 5-2

Long Jump

Mia Heard, Sylvan Hills -- 19-6

Mikayla Slagle, Rogers High -- 18-0

Ashtan Swanson, Paris -- 17-9.25

Keiunna Walker, Lonoke -- 17-8.5

Adriana Kitchen, Fayetteville -- 17-9.25

Sydney Suggs, Bentonville High -- 17-8

Ashlyne Silcott, Rogers High -- 17-8

Lydia York, Conway -- 17.7.5

Pole Vault

Edie Murray, Lake Hamilton -- 13-1

Emily Roberts, Springdale Har-Ber -- 12-4

Chloe Christian, Bentonville High -- 12-0

Grace Cole, Lake Hamilton -- 11-6

Lauren Sutherland, Fort Smith Southside -- 11-6

Cassidy Mooneyhan, Pea Ridge -- 11-4

Mackenzie Moring, Sheridan -- 10-10

Annalee Buso, Greenwood -- 10-10

Shot Put

Jasmine Franklin, Fayetteville -- 42-4

Chastery Fuamatu, Gentry -- 40-9.5

Cetra Dale, Pulaski Mills -- 39-2

Stajah Hayes, Magnolia -- 38-7

Madison Mallett, Russellville -- 38-0

Caitlynne Hudgens, Bentonville High -- 37-7

Kenna Ebert, Springdale Har-Ber -- 37-5

Z Smith, Conway -- 37-1

Triple Jump

Adriana Kitchen, Fayetteville -- 38-3

Mia Heard, Sylvan Hills -- 37-6

Chassidy Jermany, Magnolia -- 37-3

Breya Clark, El Dorado -- 37-3

Taylor Conway, Conway -- 37-1

Tai'sheka Porchia, Camden Fairview -- 37-0.5

Lauren Godwin, Sheridan -- 37-0

Shadiamond Love, Magnolia -- 36-10

* -- denotes performance done during a junior high meet

Preps Basketball on 04/24/2018

Print Headline: This Week On The Track

Sponsor Content

Comments

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT