Today's Paper Obits Today's Photos NWA Outdoors FRAN ALEXANDER: Flash from the past Best of Northwest Arkansas Crime Puzzles
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

This Week's Meet Highlight

BULLDOG RELAYS

WHERE: Ramay Junior High, Fayetteville

WHEN: 3:30 p.m. Wednesday

IMPORTANCE: The meet, originally scheduled for Friday, has been moved because of the weather forecast. With conference meets just two weeks away, many schools will use this meet as an opportunity to get as many automatic qualifiers for the state meets as possible. That way, those athletes can be rested next week if necessary before the conference meet comes.

SCHOOLS INVOLVED: Alma, Bentonville, Farmington, Fayetteville, Greenland, Greenwood, Haas Hall-Fayetteville, Haas Hall-Bentonville, Haas Hall-Rogers, Johnson County Westside, Little Rock Christian, Morrilton, Little Rock Parkview, Rogers Heritage, Rogers High, Siloam Springs, Springdale Har-Ber, Springdale High, The New School, Van Buren.

Other Meets Involving Northwest Arkansas Schools

THURSDAY

Gaile Hainley Relays at Waldron -- Fort Smith Northside, Hartford, Lavaca, Subiaco Academy, Union Christian, Waldron.

Pioneer Relays at Gentry -- Bentonville West, Elkins, Gentry, Haas Hall-Rogers, Life Way Christian, Prairie Grove, Springdale.

Rosson Invitational at Harrison -- Alpena, Bergman, Clarksville, Eureka Springs, Flippin, Green Forest, Harrison, Huntsville, Oark, Siloam Springs, Springdale, Valley Springs, Western Grove.

IT HAPPENED LAST WEEK

Hamburg sprinter Tiana Wilson already owns set the Class 4A state record in the girls 100-meter dash, but she has shown she's capable of breaking that record again.

Wilson turned in a time of 11.86 seconds to win that event Wednesday during the SEARK Relays in Monticello. That surpasses her state-record time of 11.88, set during last year's meet in Pocahontas, but she will have to do that again or better during the Class 4A state meet in order to reset that mark.

Meanwhile, the Class 3A boys long jump record is now in danger of being broken this spring. Valley Springs' Carson Ricketts won the event Thursday during the Anstaff Relays in Green Forest, and his leap of 23 feet, 0.75 inches surpassed the current state 3A record of 22-7 set by Fordyce's Markel Bulliner in 2012.

Both athletes will have their opportunity to claim the state record May 1, with the Class 4A meet being held again in Pocahontas, while the Class 3A meet will be held in Jessieville.

------------

State's Best Performances For 2018

BOYS

100

Jadon Jackson, Bentonville West -- 10.71

Travis McKnight, Pine Bluff -- 10.77

Jadyn Loudermilk, Bentonville High -- 10.79

Robert Whitfield, Jacksonville -- 10.89

Cooper Elliot, Pea Ridge -- 10.90

Ty Graser, Rogers Heritage -- 10.93

Dandrea Green, Magnolia -- 10.99

Michael Thompson, Crossett -- 11.05

200

Travis McKnight, Pine Bluff -- 21.96

Devin Dougherty, Bentonville High -- 22.21

Sean Jamerson, Conway -- 22.34

Jadon Jackson, Bentonville West -- 22.35

Destine Scott, Little Rock Central -- 22.37

Robert Whitfield, Jacksonville -- 22.45

Cooper Elliot, Pea Ridge -- 22.64

Cade Clark, Benton -- 22.70

400

Devin Dougherty, Bentonville High -- 49.39

Tevin Eckwood, Springdale Har-Ber -- 49.99

Jadon Bartholomew, Springdale Har-Ber -- 50.31

James Milholen, Bentonville West -- 50.44

Ethan Carney, Springdale Har-Ber -- 50.50

Destine Scott, Little Rock Central -- 50.57

Connor Escajeda, Pea Ridge -- 50.83

Knowledge Hood, Lake Hamilton -- 50.86

800

Colby Swecker, Lake Hamilton -- 1:57.83

Zerai Belai, Bentonville High -- 1:59.25

Coleman Wilson, Bentonville High -- 1:59.72

Hector Hernandez, De Queen -- 1:59.99

Cody Weldon, Lake Hamilton -- 2:00.41

Ethan Carney, Springdale Har-Ber -- 2:00.88

Daniel Graham, Bentonville High -- 2:01.43

Noah Eskew, Jessieville -- 2:01.46

1,600

Camren Fischer, Fayetteville -- 4:20.03

Chris Barrientos, Bryant -- 4:27.33

Daniel Graham, Bentonville High -- 4:28.58

Lukas Pabst, Bentonville High -- 4:28.61

Coleman Wilson, Bentonville High -- 4:28.69

Brett Borchert, Springdale Har-Ber -- 4:30.23

Colby Swecker, Lake Hamilton -- 4:31.16

Tyler Bender, Rogers High -- 4:33.45

3,200

Camren Fischer, Fayetteville -- 9:22.43

Chris Barrientos, Bryant -- 9:32.48

Lukas Pabst, Bentonville High -- 9:47.81

Coleman Wilson, Bentonville High -- 9:50.07

Andrew Straessle, Little Rock Catholic -- 9:51.62

Parker Ables, Heber Springs -- 9:53.18

Luke Walling, Cave City -- 9:54.66

Colton Simmons, Bentonville High -- 9:55.53

110 Hurdles

Tommy Grady, Conway -- 14.82

Irijah Price, Texarkana -- 14.89

DJ Sturgis, Benton -- 14.98

Michael Williams, North Little Rock -- 14.96

Cameron Collier, Texarkana -- 15.01

Liam Alderson, Rogers Heritage -- 15.02

Shaka Bogan, Marion -- 15.10

Tanner Manasco, De Queen -- 15.10

300 Hurdles

Tanner Manasco, De Queen -- 39.19

Tommy Grady, Conway -- 39.98

Adrian Block, Prescott -- 40.59

DJ Sturgis, Benton -- 40.70

Austin Compton, Fayetteville -- 40.72

Deterrion Curtis, Camden Fairview -- 40.73

Juwan Terry, North Little Rock -- 40.88

Shaka Bogan, Marion -- 41.13

4x100 Relay

Bentonville High -- 42.64

(Colby Ried, Jadyn Loudermilk, Patrick Bell, Devin Dougherty)

Little Rock Central -- 42.70

Bentonville West -- 43.03

Conway -- 43.18

Benton -- 43.28

Fort Smith Southside -- 43.33

Crossett -- 43.37

Batesville -- 43.43

4x400 Relay

Springdale Har-Ber -- 3:25.06

(Ethan Carney, Cole Garza, Jadon Bartholomew, Tevin Eckwood)

Lake Hamilton -- 3:25.48

Texarkana -- 3:28.49

Bentonville High -- 3:28.64

Bentonville West -- 3:28.80

Little Rock Central -- 3:31.35

Cabot -- 3:31.84

Bryant -- 3:31.93

4x800 Relay

Lake Hamilton -- 8:17.24

(Ethan Wacaser, Skylar Davis, Colby Swecker, Cody Weldon)

Rogers High -- 8:19.31

Springdale Har-Ber -- 8:19.83

Fayetteville -- 8:20.94

Vilonia -- 8:22.70

Maumelle -- 8:29.21

Benton -- 8:30.13

Cabot -- 8:31.94

Discus

Bryant Parlin, Bentonville High -- 157-4

Mason Clark, Gentry -- 157-2.5

Elijah Ansley, Springdale Har-Ber -- 149-7

Ryan Amador, Jonesboro -- 148-1

Hayden Wiatrek, Bentonville High -- 146-7

Christian Duggan, Caddo Hills -- 144-3

Ryan Wallace, Fort Smith Southside -- 143-2

Blake Wade, Springdale Har-Ber -- 140-5

High Jump

Will Joyner, Nettleton -- 6-8

Taelon Peter, Russellville -- 6-7

Johnathan Jones, Little Rock Central -- 6-6

Timquorian Johnson, Stuttgart -- 6-6

Shamon Smith, Texarkana -- 6-5

Vincent Mason, Springdale High -- 6-4

Dante Adams, Osceola -- 6-4

Cameron Mitchell, Vilonia -- 6-4

Quincy Johnson, Pulaski Robinson -- 6-4

Ike Moore, Fort Smith Southside -- 6-4

Long Jump

Carson Ricketts, Valley Springs -- 23-00.75

Cedric Hall, Batesville -- 22-1

Quincy Johnson, Pulaski Robinson -- 22-0

Deontae Montgomery, North Little Rock -- 21-11.5

Cary McClain, Conway -- 21-11

DeJordan Mask, Texarkana -- 21-10.5

Arthur Dale Jr., Forrest City -- 21-8

Tyrse Lair, Little Rock McClellan -- 21-7

Torrence Tuberville, Nettleton -- 21-7

Pole Vault

Haze Farmer, Lake Hamilton -- 17-3

Rhett Nelson, Trinity Christian -- 16-0

Michael Harris, Lake Hamilton -- 15-3

Trace South, Farmington -- 14-6

Ryan Roark, Fayetteville -- 14-6

Sean Gouvion, Bentonville West -- 14-6

Thomas Hutchinson, Vilonia -- 14-3

Kalob Carpenter, Nashville -- 14-0

Remington Bearden, Genoa Central -- 14-0

Kadarius Pearson, Prescott -- 14-0

Shot Put

Mason Clark, Gentry -- 53-6

Chris French, Ashdown -- 50-3.5

Kyvin Carroll, Benton -- 50-2

Jaylon Coopwood, Earle -- 49-6.25

Bryant Parlin, Bentonville High -- 49-3.5

Hayden Wiatrek, Bentonville High -- 48-11

William Burgess, Lake Hamilton -- 48-9

Aiden Patton, Gravette -- 48-3.75

Triple Jump

Demetrice Holliday, Batesville -- 47-3

Stefan Banda, Bentonville West -- 45-10.5

Irijah Price, Texarkana -- 45-9

Timquorian Johnson, Stuttgart -- 45-2

Draven Smith, Vilonia -- 45-1.75

Remington Bearden, Genoa Central -- 44-11.75

Juwan Terry, North Little Rock -- 44-11

Cary McClain, Conway -- 44-11

GIRLS

100

Tiana Wilson, Hamburg -- 11.86

Jasmine Gordon, Arkadelphia -- 11.97

Grace Posey, Bentonville West -- 11.99

Carly Strong, Sheridan -- 12.19

Kamaria Russell, Little Rock Central -- 12.25

Z'kiah Kuykandall, Gosnell -- 12.33

Sierra Temple, Maumelle -- 12.30

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 12.44

200

Tiana Wilson, Hamburg -- 24.96

Kamaria Russell, Little Rock Central -- 25.49

Z'Kiah Kuykandall, Gosnell -- 25.44

Grace Posey, Bentonville West -- 25.51

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 25.58

Carly Strong, Sheridan -- 25.60

Sydney Suggs, Bentonville High -- 25.76

Jasmine Gordon, Arkadelphia -- 25.98

Aliya Hatton, Sylvan Hills -- 26.19

400

Sydney Suggs, Bentonville High -- 58.21

Grace Risenhoover, Rogers High -- 58.49

Carly Strong, Sheridan -- 59.44

Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 59.54

O'Shayla Muldrow, North Little Rock --1:00.40

Alexa Wright, Rogers High -- 1:00.63

Tiana Wilson, Hamburg -- 1:00.75

Ann Dangha, Little Rock Hall -- 1:00.80

800

Lainey Quandt, Bentonville High -- 2:16.97

Lauren Turner, Cabot -- 2:18.63

Emily Robinson, Bentonville High -- 2:20.53

De'Sire Perez, Springdale Har-Ber -- 2:22.57

Josie Carson, Lake Hamilton -- 2:22.81

Gracie Hyde, Benton -- 2:22.81

Hailey Day, Rogers Heritage -- 2:22.91

Ali Nachtigal, Rogers High -- 2:22.96

1,600

Gracie Hyde, Benton -- 5:09.18

Lainey Quandt, Bentonville High -- 5:11.59

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 5:13.32

Anna Jeffcoat, Rogers High -- 5:15.05

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 5:15.12

Ali Nachtigal, Rogers High -- 5:17.84

Emily Efurd, Rogers High -- 5:19.70

Josie Carson, Lake Hamilton -- 5:20.05

3,200

Gracie Hyde, Benton -- 11:26.45

Hailey Day, Rogers Heritage -- 11:30.44

Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 11:32.50

Ali Nachtigal, Rogers High -- 11:36.39

Anna Jeffcoat, Rogers High -- 11:38.28

Emily Efurd, Rogers High -- 11:39.49

Tori Willis, Bentonville High -- 11:40.13

Kaitlyn Christensen, Bentonville High -- 11:41.59

100 Hurdles

Claire Luallen, Maumelle -- 14.97

Kayla Scott, Bryant -- 15.37

Ally Swaim, Vilonia -- 15.42

Georgia Brain, Rogers High -- 15.43

Deborah Shaw, Bryant -- 15.80

Breya Clark, El Dorado -- 15.90

Taylor Conway, Conway -- 15.92

Sydney Griffo, Pulaski Mills -- 16.15

300 Hurdles

Johnaya Givens, Little Rock Parkview -- 46.62

Taylor Conway, Conway -- 46.70

Martie Shockley, Alma -- 47.02

Jaren Hernandez, Bentonville High -- 47.42

Ashlyne Silicott, Rogers High -- 47.67

Breya Clark, El Dorado -- 48.16

Claire Luallen, Maumelle -- 48.25

Natalie Toney, Pocahontas -- 48.29

4x100 Relay

Sylvan Hills -- 48.84

(Alexis Lee, Aliya Hatton, Mia Heard, Tajaia Paddio)

Bentonville West -- 49.33

Bentonville High -- 49.92

Little Rock Central -- 49.98

North Little Rock -- 50.11

Rogers High -- 50.18

Texarkana -- 50.28

Camden Fairview -- 50.36

4x400 Relay

Bentonville High -- 4:02.03

(Sydney Suggs, Baylee Barganier, Trinity Walker, Lainey Quandt)

Rogers High -- 4:03.44

Cabot -- 4:13.13

Conway -- 4:13.62

Bryant -- 4:15.63

Little Rock Central -- 4:16.14

Sylvan Hills -- 4:16.28

North Little Rock -- 4:17.00

4x800 Relay

Rogers High -- 9:34.63

(Mary Margaret Harris, Myra Tubb, Rebecca Boushelle, Grace Litzinger)

Bentonville High -- 9:44.07

Fayetteville -- 9:52.74

Springdale High -- 10:11.26

Conway -- 10:10.35

Vilonia -- 10:22.17

Cabot -- 10:22.78

Bentonville West -- 10:27.90

Discus

Jasmine Franklin, Fayetteville -- 136-9

Demya Gunn, Beebe -- 125-3

Chastery Fuamatu, Gentry -- 117-11.75

Sierra Towles, Sylvan Hills -- 116-8

Madison Mallett, Russellville -- 114-4.5

Kenna Ebert, Springdale Har-Ber -- 112-3.75

Hannah Baxter, Batesville -- 110-10

Z Smith, Conway -- 110-6

High Jump

Sydney Lane, Rivercrest -- 5-7

Hannah Martin, Rogers High -- 5-4

Breya Clark, El Dorado -- 5-4

Ella May Powell, Fayetteville -- 5-4

Lauren Godwin, Sheridan -- 5-3

Harlee Heath, Vilonia -- 5-2

Taylor Whitted, Watson Chapel -- 5-2

Sydney Billington, Bentonville High -- 5-2

Lauren Thompson, Springdale Har-Ber -- 5-2

Long Jump

Mia Heard, Sylvan Hills -- 19-6

Mikayla Slagle, Rogers High -- 18-0

Keiunna Walker, Lonoke -- 17-8.5

Sydney Suggs, Bentonville High -- 17-8

Ashlyne Silcott, Rogers High -- 17-8

Lydia York, Conway -- 17.7.5

Claire Luallen, Maumelle -- 17-7

Lauren Godwin, Sheridan -- 17-6.5

Pole Vault

Edie Murray, Lake Hamilton -- 13-1

Emily Roberts, Springdale Har-Ber -- 12-4

Chloe Christian, Bentonville High -- 11-8

Grace Cole, Lake Hamilton -- 11-6

Lauren Sutherland, Fort Smith Southside -- 11-6

Cassidy Mooneyhan, Pea Ridge -- 11-4

Kristen Gibbs, Fayetteville -- 10-8

Mackenzie Moring, Sheridan -- 10-8

Shot Put

Jasmine Franklin, Fayetteville -- 41-5

Chastery Fuamatu, Gentry -- 40-9.5

Cetra Dale, Pulaski Mills -- 39-2

Madison Mallett, Russellville -- 38-0

Caitlynne Hudgens, Bentonville High -- 37-7

Kenna Ebert, Springdale Har-Ber -- 37-5

Stajah Hayes, Magnolia -- 36-4.5

Jekiyah Bullock, Texarkana -- 36-2

Triple Jump

Adriana Kitchen, Fayetteville -- 38-3

Mia Heard, Sylvan Hills -- 37-6

Chassidy Jermany, Magnolia -- 37-3

Breya Clark, El Dorado -- 37-3

Shadiamond Love, Magnolia -- 36-10

Deborah Shaw, Bryant -- 36-6

Johnaya Givens, Little Rock Parkview -- 36-5.25

Lauren Godwin, Sheridan -- 36-5

Preps Basketball on 04/10/2018

Print Headline: This Week On The Track

Sponsor Content

Comments

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT