Today's Paper Digital FAQ Obits Newsletters NWA Vaccine Information Covid Classroom Coronavirus NWA Screening Sites Virus Interactive Map Coronavirus FAQ Coronavirus newsletter signup Crime Razorback Sports Today's Photos Puzzles
ADVERTISEMENT

Political Filings for Benton County

by STAFF REPORT | March 9, 2010 at 5:15 a.m.

The following candidates have filed for political offices in Benton County.

The following candidates filed for political offices in Benton County .

Republicans

Benton County Judge: Tim Henderson Sr. of Gentry

Constable, District No. 1: Terry Owen of Rogers

Constable, District No. 3: Gary L. McLennan of Lowell

Constable, District No. 4: Leo D. Vanscoy of Lowell

Constable, District No. 5: Sandy L. Morris of Rogers

Justice of the Peace, District No. 5: Kevin Harrison of Rogers

Justice of the Peace, District No. 6: W. Herb Hawkins of Rogers

Justice of the Peace, District No. 9: Brett Mize of Bentonville

Justice of the Peace, District No. 11: Nathan Florer of Decatur

Democrats

Constable, District No. 2: Jimmy F. Brown of Lowell

Constable, District No. 12: Darren Robertson of Gentry

Circuit Clerk

Brenda DeShields of Centerton

Constable

District 1: Grant Hardin of Garfield and Terry Owen of Rogers.

District 2: James Michael Pierce of Rogers and Jimmy F. Brown of Lowell.

District 3: Jeff Equevilley of Lowell and Gary L. McLennan of Lowell.

District 4: Craig Milligan of Cave Springs and Leo D. Vanscoy of Lowell.

District 5: Steve Spraggins of Rogers and Sandy L. Morris of Rogers.

District 6: Sam Reyna of Rogers.

District 7: Jess Arnold of Pea Ridge and Roger Franklin Farrer of Pea Ridge.

District 8: Jim Jefferson of Bentonville.

District 9: Christopher Gibson of Centerton.

District 10: Craig Fisher of Bella Vista.

District 11: Gordon Fisher of Gravette.

District 12: Darren Robertson of Gentry.

District 13: A.L. Hollingsworth of Springdale and Steven Walls of Siloam Springs

County Assessor

Glenn “Bear” Chaney of Bentonville

County Clerk

Tena O’Brien of Bella Vista

County Collector

Gloria Peterson of Bentonville

County Coroner

Daniel Oxford of Gravette

County Judge

Robert Stephenson of Siloam Springs, Dave Bisbee of Rogers, Bob Clinard of Rogers and Tim Henderson Sr. of Gentry.

County Prosecutor

Van Stone of Bella Vista

County Sheriff

Keith Ferguson of Rogers, Kelley Cradduck of Rogers

County Surveyor

Ronald Lee Ridout of Rogers

County Treasurer

Deanna Ratcliffe of Bentonville

Justice of the Peace

District 1: Tawnya Lewis of Rogers and Dale King of Garfield.

District 2: Frank Winscott of Rogers.

District 3: Fred Jack of Bethel Heights and Jay Harrison of Rogers.

District 4: Tom Allen of Rogers.

District 5: Kevin Harrison of Rogers.

District 6: W. Herb Hawkins of Rogers.

District 7: John Anthony Cody of Pea Ridge and Joel Jones of Bella Vista.

District 8: Shirley Sandlin of Bentonville.

District 9: Dan Douglas of Bentonville and Brett Mize of Bentonville.

District 10: Michelle Blaty of Bella Vista.

District 11: Curtis “Steve” Curry of Gravette, Damon D. Wallace of Gravette and Nathan Florer of Decatur.

District 12: Patrick Carr of Siloam Springs and Dawn G. McCollough of Siloam Springs.

District 13: Kurt Moore of Siloam Springs

The following incumbent county candidates have filed for state political offices and will run unopposed in the Republican primaries in May.

State House

District 100: Mary Slinkard of Gravette.

District 99: Tim Summers of Bentonville.

District 98: Donna Hutchinson of Bella Vista.

District 97: Jonathan Barnett of Siloam Springs.

District 96: Debra Hobbs of Rogers.

District 95: Duncan Baird of Rogers.

District 94: Skip Carnine of Rogers.

Print Headline: Political Filings for Benton County

ADVERTISEMENT

Sponsor Content

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT