The following candidates filed for office Thursday for the party primaries and nonpartisan general election May 22. Filing ends March 1. Early voting begins May 7. Partisan runoffs are June 19. The general election and judicial runoff election are Nov. 6. The deadline to register to vote in the May elections is April 23.
State Representative
District 80
• Charlene Fite (R)*
District 81
• Donald R. McKinney (D)
District 84
• Charlie Collins State (R)*
• Denise Garner (D)
District 85
• David Whitaker (D)*
District 86
• Nicole Clowney (D)
District 87
• Kelly Scott Unger (D)
• Robin Lundstrum (R)*
District 88
• Rep. Clint Penzo (R)*
District 89
• Megan Godfrey (D)
• Jeff Williams (R)*
District 90
• Kati McFarland (D)
• Jana Della Rosa (R)*
District 91
• Scott Richardson (R)
District 92
• Chris Birch (D)
District 93
• Gan Nunnally (R)
• Jim Dotson (R)*
District 94
• Rebecca Petty (R)*
District 95
• Celeste Williams (D)
District 96
• Christie Craig (D)
District 97
Harlan Breaux (R)
State Senate
District 3
• Cecile Bledsoe (R)*
• Jon Comstock (D)
District 4
• Greg Leding (D)
• Dawn Clemence (R)
District 5
• Bryan B. King (R)*
• Bob Ballinger (R)
Prosecuting Attorney
District 19W
• Nathan Smith*
Benton County
County Assessor
• Roderick M. Grieve (R)*
Circuit Clerk
• Brenda DeShields (R)*
County Clerk
• Betsy Harrell (R)
County Collector
• Gloria Peterson (R)*
County Coroner
• Daniel Oxford (R)*
County Sheriff
• Shawn Holloway (R)*
• Glen Latham (R)
County Treasurer
• Deanna Ratcliffe (R)*
Justice of the Peace
District 1
• Mike McKenzie (R)*
District 6
• Pat Adams (R)*
District 9
• Susan Anglin (R)*
District 11
• Kelli M. Latham (R)
District 13
• Kurt S. Moore (R)*
District 14
• Brent Meyers (R)*
District 15
• Joel Edwards (R)*
Constable
Township 1
• Rob A. Deal (R)
Township 4
• Gordon L. Fisher (R)*
Township 5
• Micheal J. Savage (R)*
Washington County
County Clerk
• Becky Lewallen (R)*
• Emily Sledge (D)
Circuit Clerk
• Kyle Sylvester (R)*
• Adrienne Kvello (D)
County Coroner
• Roger W. Morris (D)*
County Judge
• Joseph K. Wood (R)*
County Assessor
• Russell Hill (R)*
County Treasurer
• Bobby Hill (R)*
County Collector
• Angela Wood (R)*
Justice of the Peace
District 1
Lance C. Johnson (R)
District 2
Susan Cunningham (R)
District 5
Dana Reynolds (D)
District 9
Eva Madison (D)*
District 11
Joe Kieklak (D)*
District 12
Sue Madison (D)*
District 13
Joel Maxwell (R)*
District 14
Jim Wilson (R)
Ann Harbison (D)*
District 15
Butch Pond *
Constable
District 1
John Duggar (R)*
District 2
Nickel Potter (D)*
District 3
Kyle Woodruff (R)*
School Board
Springdale
Unexpired one year
Tera Thompson
Zone 2
Jefferson Miller
West Fork
Unexpired two year
Brian Bowerman
*indicates incumbent
-- Staff Report.
RELATED ARTICLES
http://www.arkansas…">Election season kicks off; 141 candidates file to runhttp://www.arkansas…">Panel vote advances proposal on tuitionhttp://www.arkansas…">Capitol news in briefhttp://www.arkansas…">Vote-districting changes pitchedhttp://www.arkansas…">Interest in Pulaski County office growshttp://www.arkansas…">Hot Springs legislator faces primary contesthttp://www.arkansas…">Washington County Collector announces second bidhttp://www.arkansas…">Former Washington County Republican party chairman announces justice of the peace bid
NW News on 02/23/2018