This Week's Meet Highlight
7A-WEST CONFERENCE CHAMPIONSHIP
Where: Gates Stadium, Rogers Heritage
When: 10:30 a.m. Thursday
Schools Involved: Bentonville High, Bentonville West, Fayetteville, Rogers High, Rogers Heritage, Springdale Har-Ber, Springdale High, Van Buren
OTHER CONFERENCE MEETS
6A-West: Friday at Lake Hamilton
5A-West: Thursday at Harrison
4A-1: Tuesday at Gravette
4A-4: Wednesday at Waldron
3A-1 West: Wednesday at Mansfield
3A-1 East: Thursday at Green Forest
3A-4: Today at Jessieville
2A-4 West: Thursday at Eureka Springs
1A-1 Northwest: Wednesday at Harrison
IT HAPPENED LAST WEEK
Cole Joyce of Bentonville left his mark among the state's top sprinters when he was clocked at 10.89 seconds during Thursday's meet at Springdale Har-Ber.
That time puts him in a tie for fifth place in that event this year.
Why is that important? Joyce is a freshman, and that time was turned in during a junior high meet. He could be moved up to the high school ranks this week.
------------
BOYS
100
Travis McKnight, Pine Bluff -- 10.69
Jadon Jackson, Bentonville West -- 10.71
Jadyn Loudermilk, Bentonville High -- 10.79
Robert Whitfield, Jacksonville -- 10.89
Cole Joyce, Bentonville High* -- 10.89
Cooper Elliot, Pea Ridge -- 10.90
Ty Graser, Rogers Heritage -- 10.93
Dandrea Green, Magnolia -- 10.81
200
Travis McKnight, Pine Bluff -- 21.49
Devin Dougherty, Bentonville High -- 22.21
Dandrea Green, Magnolia -- 22.22
Sean Jamerson, Conway -- 22.30
Jadon Jackson, Bentonville West -- 22.35
Destine Scott, Little Rock Central -- 22.37
Robert Whitfield, Jacksonville -- 22.45
Malik Dunn, Texarkana -- 22.52
400
Devin Dougherty, Bentonville High -- 49.39
James Milholen, Bentonville West -- 49.72
Tevin Eckwood, Springdale Har-Ber -- 49.99
Joe Schroeder, Shiloh Christian -- 50.05
Jadon Bartholomew, Springdale Har-Ber -- 50.31
Ethan Carney, Springdale Har-Ber -- 50.31
Destine Scott, Little Rock Central -- 50.57
Ryan Johnson, Prescott -- 50.57
800
Colby Swecker, Lake Hamilton -- 1:57.83
Jadon Bartholomew, Springdale Har-Ber -- 1:58.44
Brett Borchert, Springdale Har-Ber -- 1:59.12
Zerai Belai, Bentonville High -- 1:59.25
JD Otts, Vilonia -- 1:59.55
Coleman Wilson, Bentonville High -- 1:59.72
Carter Quandt, Bentonville High -- 1:59.92
Hector Hernandez, De Queen -- 1:59.99
1,600
Camren Fischer, Fayetteville -- 4:20.03
Chris Barrientos, Bryant -- 4:27.33
Daniel Graham, Bentonville High -- 4:28.58
Lukas Pabst, Bentonville High -- 4:28.61
Coleman Wilson, Bentonville High -- 4:28.69
Alex Zangara, Morrilton -- 4:29.48
Brett Borchert, Springdale Har-Ber -- 4:30.23
Colby Swecker, Lake Hamilton -- 4:31.16
3,200
Camren Fischer, Fayetteville -- 9:22.43
Chris Barrientos, Bryant -- 9:32.48
Lukas Pabst, Bentonville High -- 9:47.81
Coleman Wilson, Bentonville High -- 9:50.07
Andrew Straessle, Little Rock Catholic -- 9:51.62
Parker Ables, Heber Springs -- 9:53.18
Luke Walling, Cave City -- 9:54.66
Nicholas Lachance, Bentonville West -- 9:55.27
110 Hurdles
Cameron Collier, Texarkana -- 14.70
DJ Sturgis, Benton -- 14.75
Caleb Ruff, Pine Bluff -- 14.77
Tommy Grady, Conway -- 14.82
Irijah Price, Texarkana -- 14.89
Michael Williams, North Little Rock -- 14.96
Adrian Block, Prescott -- 14.99
Liam Alderson, Rogers Heritage -- 15.02
300 Hurdles
Tanner Manasco, De Queen -- 38.92
Adrian Block, Prescott -- 39.73
Austin Compton, Fayetteville -- 39.74
Deterrion Curtis, Camden Fairview -- 39.86
Tommy Grady, Conway -- 39.98
Amarian Partee, Gosnell -- 40.11
Sebastian Frazier, Springdale High -- 40.34
DJ Sturgis, Benton -- 40.70
4x100 Relay
Little Rock Central -- 42.61
Bentonville High -- 42.64
Conway -- 42.69
Crossett -- 43.02
Bentonville West -- 43.03
Texarkana -- 43.14
Benton -- 43.20
Pine Bluff -- 43.26
4x400 Relay
Springdale Har-Ber -- 3:25.06
(Ethan Carney, Cole Garza, Jadon Bartholomew, Tevin Eckwood)
Lake Hamilton -- 3:25.48
Prescott -- 3:28.16
Little Rock Central -- 3:28.17
Texarkana -- 3:28.49
Bentonville West -- 3:28.31
Bentonville High -- 3:28.64
Maumelle -- 3:29.72
4x800 Relay
Lake Hamilton -- 8:17.24
(Ethan Wacaser, Skylar Davis, Colby Swecker, Cody Weldon)
Rogers High -- 8:19.31
Springdale Har-Ber -- 8:19.83
Fayetteville -- 8:20.94
Vilonia -- 8:22.70
Bentonville High -- 8:28.11
Maumelle -- 8:29.21
Benton -- 8:30.13
Discus
Bryant Parlin, Bentonville High -- 163-9
Ryan Amador, Jonesboro -- 162-6
Mason Clark, Gentry -- 157-2.5
Elijah Ansley, Springdale Har-Ber -- 154-7
Hayden Wiatrek, Bentonville High -- 154-5
Ryan Wallace, Fort Smith Southside -- 149-7
Keynan Davis, Magnolia -- 144-8
Christian Duggan, Caddo Hills -- 144-3
High Jump
Will Joyner, Nettleton -- 6-10
Taelon Peter, Russellville -- 6-9.25
Johnathan Jones, Little Rock Central -- 6-6
Timquorian Johnson, Stuttgart -- 6-6
Shamon Smith, Texarkana -- 6-5
Frank Morgan, Fayetteville -- 6-5
Several athletes tied -- 6-4
Long Jump
Carson Ricketts, Valley Springs -- 23-00.75
Demetrice Holliday, Batesville -- 23-0.5
Kyren Batey, Foreman -- 22-9
Torrence Tuberville, Nettleton -- 22-2
Cedric Hall, Batesville -- 22-1
Quincy Johnson, Pulaski Robinson -- 22-0
Deontae Montgomery, North Little Rock -- 21-11.5
Cary McClain, Conway -- 21-11
Pole Vault
Haze Farmer, Lake Hamilton -- 17-4
Rhett Nelson, Trinity Christian -- 16-6
Michael Harris, Lake Hamilton -- 15-6
Thomas Hutchinson, Vilonia -- 15-0
Trace South, Farmington -- 14-6
Ryan Roark, Fayetteville -- 14-6
Sean Gouvion, Bentonville West -- 14-6
Ty Graser, Rogers Heritage -- 14-3
Shot Put
William Burgess, Lake Hamilton -- 54-3
Jaylon Coopwood, Earle -- 54-3
Mason Clark, Gentry -- 53-6
Alzerio Williams, Forrest City -- 53-4.5
Chris French, Ashdown -- 50-3.5
Kyvin Carroll, Benton -- 50-2
Bryant Parlin, Bentonville High -- 49-5.5
Hayden Wiatrek, Bentonville High -- 49-2
Triple Jump
Demetrice Holliday, Batesville -- 47-3
Stefan Banda, Bentonville West -- 45-10.5
Irijah Price, Texarkana -- 45-9
Tre Green, Ashdown -- 45-5
Timquorian Johnson, Stuttgart -- 45-2
Draven Smith, Vilonia -- 45-1.75
Remington Bearden, Genoa Central -- 44-11.75
Juwan Terry, North Little Rock -- 44-11
Cary McClain, Conway -- 44-11
GIRLS
100
Z'kiah Kuykandall, Gosnell -- 11.83
Tiana Wilson, Hamburg -- 11.85
Jasmine Gordon, Arkadelphia -- 11.97
Grace Posey, Bentonville West -- 11.99
Carly Strong, Sheridan -- 12.19
Kamaria Russell, Little Rock Central -- 12.25
Sierra Temple, Maumelle -- 12.30
Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 12.41
200
Z'Kiah Kuykandall, Gosnell -- 24.80
Tiana Wilson, Hamburg -- 24.96
Kamaria Russell, Little Rock Central -- 25.46
Grace Posey, Bentonville West -- 25.51
Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 25.58
Carly Strong, Sheridan -- 25.60
Sydney Suggs, Bentonville High -- 25.76
Jasmine Gordon, Arkadelphia -- 25.98
400
Sydney Suggs, Bentonville High -- 58.21
Lauren Turner, Cabot -- 58.62
Grace Risenhoover, Rogers High -- 58.85
Tamera Rhode, Russellville -- 59.17
O'Shayla Muldrow, North Little Rock -- 59.42
Carly Strong, Sheridan -- 59.44
Raeghan Smithpeters, Springdale Har-Ber -- 59.54
Tiana Wilson, Hamburg -- 59.55
800
Lainey Quandt, Bentonville High -- 2:16.97
Josie Carson, Lake Hamilton -- 2:17.72
Lauren Turner, Cabot -- 2:18.63
Emily Robinson, Bentonville High -- 2:20.53
Hailey Day, Rogers Heritage -- 2:21.22
Mary Margaret Harris, Fayetteville -- 2:21.82
Ali Nachtigal, Rogers High -- 2:22.32
Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 2:22.51
1,600
Gracie Hyde, Benton -- 5:09.18
Lainey Quandt, Bentonville High -- 5:11.59
Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 5:13.32
Anna Jeffcoat, Rogers High -- 5:15.05
Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 5:15.12
Hailey Day, Rogers Heritage -- 5:16.31
Ali Nachtigal, Rogers High -- 5:17.84
Emily Efurd, Rogers High -- 5:19.70
3,200
Gracie Hyde, Benton -- 11:26.45
Hailey Day, Rogers Heritage -- 11:30.44
Rebecca Boushelle, Fayetteville -- 11:32.50
Tori Willis, Bentonville High -- 11:34.07
Ali Nachtigal, Rogers High -- 11:36.39
Anna Jeffcoat, Rogers High -- 11:38.28
Emily Efurd, Rogers High -- 11:39.49
Kaitlyn Christensen, Bentonville High -- 11:41.59
100 Hurdles
Claire Luallen, Maumelle -- 14.80
Ally Swaim, Vilonia -- 15.29
Kayla Scott, Bryant -- 15.37
Georgia Brain, Rogers High -- 15.43
Taylor Conway, Conway -- 15.52
Jayda Griffin, Texarkana -- 15.56
Lauren Patterson, Vilonia -- 15.79
Deborah Shaw, Bryant -- 15.80
300 Hurdles
Taylor Conway, Conway -- 45.98
Blakelee Winn, Pea Ridge -- 46.01
Desi Meek, Decatur -- 46.06
Johnaya Givens, Little Rock Parkview -- 46.62
Jaren Hernandez, Bentonville High -- 46.69
Martie Shockley, Alma -- 47.02
Tia'sheka Porcher, Camden Fairview -- 47.28
Kayla Scott, Bryant -- 47.34
4x100 Relay
Sylvan Hills -- 48.84
(Alexis Lee, Aliya Hatton, Mia Heard, Tajaia Paddio)
Camden Fairview -- 49.20
Bentonville West -- 49.21
Little Rock Central -- 49.25
Texarkana -- 49.32
North Little Rock -- 49.56
Bentonville High -- 49.92
Conway -- 50.02
4x400 Relay
Bentonville High -- 4:02.03
(Sydney Suggs, Baylee Barganier, Trinity Walker, Lainey Quandt)
Rogers High -- 4:03.44
North Little Rock -- 4:07.36
Bryant -- 4:07.43
Cabot -- 4:13.13
Conway -- 4:13.62
Fayetteville -- 4:14.15
Little Rock Central -- 4:15.41
4x800 Relay
Rogers High -- 9:34.63
(Mary Margaret Harris, Myra Tubb, Rebecca Boushelle, Grace Litzinger)
Bentonville High -- 9:44.07
Fayetteville -- 9:52.74
Springdale High -- 10:11.26
Conway -- 10:10.35
Vilonia -- 10:22.17
Cabot -- 10:22.78
Siloam Springs -- 10:24.28
Discus
Jasmine Franklin, Fayetteville -- 138-1
Chastery Fuamatu, Gentry -- 129-3.5
Demya Gunn, Beebe -- 125-3
Z Smith, Conway -- 120-5
Sierra Towles, Sylvan Hills -- 116-8
Jasmine Hamilton, Texarkana -- 115-4
Madison Mallett, Russellville -- 114-4.5
Jayla Bell, Sylvan Hills -- 114-2
High Jump
Sydney Lane, Rivercrest -- 5-7
Lauren Godwin, Sheridan -- 5-5
Hannah Martin, Rogers High -- 5-4
Breya Clark, El Dorado -- 5-4
Ella May Powell, Fayetteville -- 5-4
Harlee Heath, Vilonia -- 5-3
Lexi Matlock, Bentonville High -- 5-3
Several athletes tied -- 5-2
Long Jump
Mia Heard, Sylvan Hills -- 19-6
Mikayla Slagle, Rogers High -- 18-0
Ashtan Swanson, Paris -- 17-9.25
Keiunna Walker, Lonoke -- 17-8.5
Adriana Kitchen, Fayetteville -- 17-9.25
Sydney Suggs, Bentonville High -- 17-8
Ashlyne Silcott, Rogers High -- 17-8
Lydia York, Conway -- 17.7.5
Pole Vault
Edie Murray, Lake Hamilton -- 13-1
Emily Roberts, Springdale Har-Ber -- 12-4
Chloe Christian, Bentonville High -- 12-0
Grace Cole, Lake Hamilton -- 11-6
Lauren Sutherland, Fort Smith Southside -- 11-6
Cassidy Mooneyhan, Pea Ridge -- 11-4
Mackenzie Moring, Sheridan -- 10-10
Annalee Buso, Greenwood -- 10-10
Shot Put
Jasmine Franklin, Fayetteville -- 42-4
Chastery Fuamatu, Gentry -- 40-9.5
Cetra Dale, Pulaski Mills -- 39-2
Stajah Hayes, Magnolia -- 38-7
Madison Mallett, Russellville -- 38-0
Caitlynne Hudgens, Bentonville High -- 37-7
Kenna Ebert, Springdale Har-Ber -- 37-5
Z Smith, Conway -- 37-1
Triple Jump
Adriana Kitchen, Fayetteville -- 38-3
Mia Heard, Sylvan Hills -- 37-6
Chassidy Jermany, Magnolia -- 37-3
Breya Clark, El Dorado -- 37-3
Taylor Conway, Conway -- 37-1
Tai'sheka Porchia, Camden Fairview -- 37-0.5
Lauren Godwin, Sheridan -- 37-0
Shadiamond Love, Magnolia -- 36-10
* -- denotes performance done during a junior high meet
Preps Basketball on 04/24/2018