Monday, November 19, 2012
Junior High Basketball
Allen Classic
At Siloam Springs
Girls Gray Division
Consolation Finals
Farmington 42, Springdale Southwest 38
Southwest 12 11 6 9 — 38
Farmington 11 11 11 9 — 42
Southwest (1-2): Mains 15, Colins 11, Shanon 8, Webber 2, Smith 2.
Farmington (2-1): Brown 16, Hambley 9, T. Smith 8, B. Smith 5, O'Connell 4.
Third Place
Springdale George 39, Rogers High 37
Rogers 2 11 4 22 — 39
George 10 11 12 14 — 47
Rogers (1-2): Turner 13, Brown 10, Henry 8, Chambers 6, Kyen 2.
George (2-1): Desiree Mack 16, Maya Hood 11, Rachel Ratcliff 6, Thathianna Sysavannanh 6, Chasidee Owen 4, Sara O'Neal 3, Ryan Goodsell 1.
Championship
Fayetteville Ramay 45, Prairie Grove 18
Prairie Grove 5 4 3 6 — 18
Ramay 16 12 12 5 — 45
Prairie Grove (2-1): Taylor Hartin 5, Mattie Hartin 4, Camree Bartholomew 3, Taylor Doss 3, Hannah Keelin 2, Parker Lopez 1.
Ramay (3-0): Dashaundra Morgan 14, Kyra Kahn 8, Ashley Breathitt 7, Janeisha Jones 6, Megan Arroyos 3, Delaney Osbourn 3, Dominique White 2, Jameisha Jones 2.
Boys Gray Division
Consolation
Farmington 50, Gentry 42
Gentry 17 8 7 10 — 42
Farmington 15 11 12 12 – 50
Gentry (1-2): White 14, Faulkenberry 9, Dane 8, Morris 7, Cripps 2, Clark 2.
Farmington (1-2): Thomas 23, Hobbs 9, Garner 8, Wilson 6, Waggle 4.
Third Place
Springdale Southwest 38, Springdale George 31 (OT)
George 10 5 4 9 3 — 31
Southwest 8 7 6 7 10 — 38
George (1-2): Jefferson Gideon 11, J.J. Elkar 8, Trent Walton 5, Duston Samuel 4, Edmond Tate 3.
Southwest (2-1): J.P. Brandon 17, Trey Smith 9, Parker Weiser 3, Willie Jasinski 3, Tevin Eckwood 2, Austin Henderson 2, Avery Davis 2.
Championship
Fayetteville Ramay 45, Rogers High 36
Rogers 9 13 8 6 — 36
Ramay 13 15 6 11 — 45
Rogers (2-1): Hunter Bayles 8, Will Allen 7, Samuel Salvador 6, Joseph Suitemeier 4, Braden Mabry 4, Jay Young 3, Harrison Heffley 2, Paul Newman 2.
Ramay (3-0): Payton Willis 15, J.J. Rainey 12, Jayden Hampton 8, Josh Breathitt 6, Thomas Turminella 2, Eli Hale 2.
Girls Maroon Bracket
Consolation
Huntsville 35, Shiloh Christian 23
Shiloh 7 5 2 9 — 23
Huntsville 14 5 8 8 — 35
Shiloh (1-2): Blair Taylor 9, Allie Pitts 4, Kendyl Ruiz 4, Harper Whaley 2, Hannah Cobb 2, A. J. Powell 1, Morgahn Martin 1.
Huntsville (2-1): Balie Ingraham 13, Cheyenne Walking Stick 9, Lezlie Vaughn 5, Gentry Gosgener 3, Delani Tipton 3, Kasey Collins 2.
Third Place
Springdale Central 41, Stilwell, Okla. 11
Stilwell 2 2 0 7 — 11
Central 14 3 11 13 — 41
Stilwell (1-2): Simmons 2, Severstar 2, Littledeer 2, White 1, Kozicki 1, Soap 1, Teehee 1, Vaughn 1,
Central (2-1): Caroline Horner 8, Karrington Whaley 7, Jacie HIggins 6, Brynn Braswell 5, Abbie Frazier 3, Kelly Horstman 2, Klaire Trainor 2, Sarah Vogel 2, Rachel Odima 2, Paige Babcock 2, Hadlee Higgins 1, Samantha Neese 1.
Championship
Fort Smith Chaffin 34, Siloam Springs 29
Siloam 13 4 7 5 — 29
Chaffin 4 11 10 9 — 34
Siloam (2-1): Haley Stewart 13, Crissa Spry 4, Abby Cox 4, Hadley Spresser 4, Gabrielle Hufford 2, Larssia Tillary 2.
Chaffin (2-1): Shaniah Bishop 16, Jordan Hardesty 7, Meg Vandemere 7, Mykenzie Gordon 2, Gracie Harvey 2.
Boys Maroon Bracket
Consolation
Springdale Central 37, Westville, Okla. 7
Westville 0 2 4 1 — 7
Central 12 6 10 9 — 37
Westville (0-3): Wyatt Green 6, Skyler Williams 1.
Central (2-1): Kyler Mahar 18, Chase Anderson 8 Kyle Snavely 4, Gabe Peters 3, Mason Collins 2, Ian Mahone 2.
Third Place
Fort Smith Chaffin 36, Shiloh Christian 35 (OT)
Shiloh 13 5 7 6 4 — 35
Chaffin 3 10 10 8 5 — 36
Shiloh (1-2):Vandy 12, Sutton 10, Davis 9, Foster 2, King 1, Crawford 1.
Chaffin (2-1): Tran 17, Phillips 5, Fisher 5, Sremare 3, White 2, Freeman 2, Simpson 2.
Championship
Siloam Springs 55, Huntsville 37
Huntsville 7 18 7 5 — 37
Siloam 14 10 14 17 — 55
Huntsville (2-1): River Gosvenor 24, Zack Atkins 11, Jack Eaton 2,
Siloam (3-0): Avery Benson 17, Toby Roach 9, Carslson Wakefield 9, Dodge Pruitt 5, Gus Wright 6, Jordan Norberg 4, Caleb Lampton 3, Jonathan Heinrichs 2.
CURE CMD Classic
At Bentonville
Boys Division
Seventh Place
Bentonville Gold 46, Harrison 43
Harrison 8 10 8 17 — 43
Gold 12 4 15 15 — 46
Gold (1-2): Sanchez 13, Chinchar 8, Juril 6, Gaines 6, Marathe 5, Thompkins 4, Crenshaw 3, Barnica 1.
Harrison (0-3): Thomas 22, Reynolds 17, Johnson 2, Huskey 2.
Fifth Place
Pea Ridge 43, FS Ramsey 32
Ramsey 4 3 12 13 — 32
Pea Ridge 10 16 10 7 — 43
Ramsey (1-2): Hawley 9, Hillian 8, Matthews 8, London 4, Johnson 3.
Pea Ridge (2-1): Hall 13, Johnson 9, Church 7, Wright 6, Caudill 4, Beckmann 3, Snow 1.
Third Place
FS Kimmons 55, FS Darby 44
Kimmons 16 6 17 16 — 55
Darby 10 16 5 13 — 44
Kimmons (2-1): Griffin 13, Lewis 13, Brewer 10, Thomas 10, Dye 7, Smith 2.
Darby (1-2): Mays 13, Phillips 11, Mitchell 9, Jackson 5, Solomon 4, Barlow 2.
Championship
Woodland 53, Bentonville Black 49
Black 7 16 7 10 9 — 49
Woodland 5 12 11 12 13 — 53
Black (2-1): Gibson 16, Bennett 13, Robinson 7, Atchson 5, Shoppach 4, Morris 3, Wallace 1
Woodland (3-0): Blake Young 16, Rashad Brown 9, Spencer Brown 9, Hayes Harrison 5, Max Hendrycy 4, Job Woodruff 3, Fuller Chandler 3, Demaunte Youngblood 2, Noah Johnson 2
Girls Division
Seventh Place
FS Darby 21, Pea Ridge 20
Darby 7 4 5 5 — 21
Pea Ridge 4 0 6 10 — 20
Darby (1-2): Parks 7, Moore 7, Joseph 5, Prendergast 1, Shepard 1.
Pea Ridge (0-3): Anthony 7, Fletcher 7, Nesbitt 6.
Fifth Place
Bentonville Black 35, FS Ramsey 7
Ramsey 1 0 2 4 — 7
Black 7 6 16 6 — 35
Ramsey (1-2): Smith 4, Williamson 2, Eveld 1.
Black (2-1): Bornhoft 8, Boydston 7, Stout 6, Martin 5, Byford 5, Gutzman 4.
Third Place
Bentonville Gold 44, FS Kimmons 31
Kimmons 12 7 4 8 — 31
Gold 16 10 10 8 — 44
Kimmons (1-2): Perry 13, Dachelle 6, Fatarah 5, Cary 3, Chenal 2, Webster 2.
Gold (2-1): Hernandez 8, Johnston 8, King 6, Tiles 6, Abbott 6, Brittan 5, Greene 5.
Championship
Fayetteville Woodland 34, Harrison 33
Harrison 9 10 4 10 — 33
Woodland 13 6 6 9 — 34
Harrison (2-1): Clemence 8, Due 7, Crosy 6, Harp 4, Wallis 4, Sneed 4.
Woodland (3-0): Coulter 15, Branham 10, Petrino 4, Watson 3, Ratcliff 2.
Prep Basketball
Windsor Hills 104, Providence Academy 82
Providence 21 20 19 22 — 82
Windsor 22 29 28 25 — 104
Providence (4-2): Collin Roberts 50, Mitch Guthrie 10, Josh Dillon 6, Garrett Moore 6, Spencer Shell, Garrett Greenway 6.
Windsor (4-1): Patchell 28, Waggoner 32, Glover 18, Delphi 7, Kuckavich 9, Reed 5, Wilson 3, Odem 2